Kuula Tööandjate saadet: kuidas teha rohepööre, mis kasvatab majanduse konkurentsivõimet?
Rohepööre tähendab ettevõtetele suuri võimalusi ja ärimudelite muutust ja seniste äritavade, sealhulgas üksnes odavale hinnale ja töötajate ning keskkonna kurnamise, nõukogude aja mõjude kadumist. Rohepöörde alustamisega jäi Eesti ühiskond aga kümmekond aastat hiljaks ja seetõttu tuleb Eesti elanikel rahuliku suunamuutmise asemel nüüd uutele nõuetele vastamiseks teha sisuliselt kannapööre mitmes valdkonnas.
Millised need nõuded ja muutused on, mida üldsus veel täielikult ei tajugi, kuidas viia ellu siinsete ettevõtete konkurentsivõimet tõstev rohepööre, millist juhtimist ja tegevusplaani vajavad ses küsimused ettevõtja riigilt ning paljust muust rääkisid Äripäeva raadio saates “Tööandjate tund” Ragn-Sells tegevjuht ja Eesti Tööandjate keskliidu volikogu esinaine Kai Realo ning Swedbank Eesti tegevjuht ja Eesti Tööandjate keskliidu volikogu liige Olavi Lepp. Kuula saadet siit:
Lisaks on eetrisse jõudnud saade tervishoiust, mis vajab hädasti lisaraha, kuid üksnes eurodest ei piisa. Milline on tööandjate roll töötajate tervise tagamisel ja mis muutused võiks valdkonnas ellu viia, sellest rääkisid saates Tööandjate keskliidu tervise töörühma juht Kadri Mägi-Lehtsi ja Qvalitas Tervisekeskuse peaarst Toomas Põld. Kuula saadet siit:
“Tööandjate tund” on kuueosaline saatesari Äripäeva raadios, mis võtab pulkadeks lahti Tööandjate manifesti ettepanekud. Juttu on sellest, kuidas muuta Eesti majandus piirkonna kõige konkurentsivõimelisemaks, kust tuleb raha ehk innovatsioonist, kuidas haridusse investeerimine on elu ja surma küsimus ning tervise hoidmisest ja paljust muust.
Näiteks on eetrisse jõudnud saade hariduse probleemidest ja lahendustest. Soovime olla haritud rahvas, kuid teod, näiteks krooniline hariduse alarahastmine lähevad sellega vastuollu, rääkis saates Tööandjate keskliidu hariduse töörühma ja Eesti Energia juht Hando Sutter. See kahjustab nii tööandjate kui töötajate tuleviku väljavaateid. Kuid üksnes raha juurde andmisest ei piisa ja tuleks teha ka rida vajalikke ümberkorraldusi.
Millised need on, miks on reaalained ebapopulaarsed ja miks see Eesti ühiskonnale kalliks maksma läheb, kuidas tööandjad saavad aidata haridust tööturuga paremini koos käima panna, miks tööandjad peavad neil teemadel kaasa rääkima, miks lapsevanematel tasub lapsi kooli saates ka ise uksest sisse astuda ja paljust muust räägivad saates Hando Sutter ja TalTechi avatud ülikooli juht ning kogenud tippjuht Hanno Tomberg. Saates on juttu ka “Tööandjate manifesti” hariduse valdkonna ettepanekutest, mida saad lugeda siit.
Kuula saadet siit:
Eetrisse on jõudnud ka saade sellest, miks makse ei tohi muuta ja miks mingit maksudebatti pole tarvis. Selles kõnelesid ettevõtjad ja Tööandjate keskliidu volikogu aseesimehed Ain Hanschmidt ja Jüri Käo. Kuula seda siit:
Samuti jõudis eetrisse saade innovatsioonist ehk kust tuleb jõukus ja miks peaks innovatsioonile keskenduma. Saates kõnelesid Tööandjate keskliidu innovatsiooni käivituskoja juht ja IT-ettevõtja Ivo Suursoo ning Eesti Energia Enefit Idea Hubi juht ning innovatsiooniekspert Kadi Steinberg. Kuula saadet siit:
Lisaks on eetris olnud saade tööjõuturust. Kuigi majanduse jahtumise tõttu on heade töötajate leidmine mõnevõrra lihtsamaks muutunud, siis süsteemseid probleeme Eesti tööjõuturul kriis ei lahenda ja heade töötajate leidmine on jätkuvalt ettevõtetele üks suuremaid arengupidureid. Pigem on praegu ajutine hingetõmbeaeg, leiab Tallinna Kaubamaja Grupi ja Eesti Kaupmeeste Liidu juhatuse esimees ning Tööandjate keskliidu tööturu töörühma juht Raul Puusepp.
Tema sõnul on piinlik tööturu süvenevatest probleemidest aastate kaupa rääkida. Kuna igal aastal jääb tööturult eemale 5000–6000 inimest ja kasvab ülalpeetavate arv, siis see vajab muutusi nii hariduses, töötamise paindlikkuses, seadustes kui ka välistöötajate värbamises. Mida peaks tegema, et pingeline olukord tööturul leeveneks, sellele küsimusele vastavad saates “Tööandjate tund” Raul Puusepp ning Tallinki personali- ja kliendikogemuse juht Age Vanajuur. Saadet saad kuulata:
Tööandjate manifesti ettepanekutega saad tutvuda siin.