Clevoni uuenduslik praktikasüsteem pakub tööle asumiseks vajalikud oskused ja kogemuse
Clevoni Akadeemia ja robootika-tarkvaraarenduse õppekava on näide sellest, kuidas ühendada üliõpilasi, praktikuid ja õppejõude, et lahendada kvalifitseeritud töötajate puudust ja luua vastastikku kasulikke koostöövõrgustikke.
Robootika ja autonoomsete sõidukite arendamisele spetsialiseerunud Clevon AS ja Clevoni Akadeemia pälvisid Tööandjate keskliidu korraldatud „Parim praktika 2023“ konkursil parima regionaalse praktikakoha tiitli. Ettevõte pakub tipptasemel töökohapõhist õpet koostöös Eesti Ettevõtluskõrgkooliga Mainor, ühendades teoreetilist õpet praktiliste kogemustega tootearenduses.
Innovaatiline õppekava ja koostöö
Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor esindaja sõnul on nende ja Clevoni Akadeemia koostöö tekitanud huvi ka teistes ettevõtetes, kes soovivad samasugust õppevormi rakendada oma tööjõuvajaduste rahuldamiseks. Clevoni Akadeemia ja robootika-tarkvaraarenduse õppekava on näide sellest, kuidas ühendada üliõpilasi, praktikuid ja õppejõude, et lahendada kvalifitseeritud töötajate puudust ja luua vastastikku kasulikke koostöövõrgustikke. Sellised koostööprojektid tagavad ettevõtetele kompetentse järelkasvu, keda ei ole enam vaja ümber õpetada või põhjalikult välja koolitada, õppijale töömaailmas väärtuslikud kogemused ja teadmised ning koolile kindlustunde, et teeb seda, mida ettevõtetel on vaja.
Praktika läbiviimine Clevonis
Clevoni Akadeemia koordinaator Laido Valdvee selgitas, et nende programm algab kohe esimesest õppenädalast ja praktikaained, mis vahelduvad teooria tundidega, moodustavad poole kogu õppekavast. Praktikal mängivad tudengid läbi sama tootearenduse protsessi, mille nende arendajad on läbinud algusaastatel. „Meie eesmärk on, et praktikandid saaksid kohe algusest peale kaasatud tootearenduse protsessidesse, mis on meie ettevõtte tuumiktegevused,“ ütles Valdvee. Õpet alustatakse väiksemate õpperobotite programmeerimisega ja sealt liigutakse järk-järgult oma roboti ehitamise ja programmeerimise juurde. Sedasi valmib tudengite tiimidel kolme aasta jooksul oma enda autonoomne robotkuller.
Clevonis tagavad õppimist toetava õpikeskkonna kaasaegsed õppepinnad ja tehniliselt tipptasemel varustusega praktikalabor, mis võimaldab tudengitel kogeda, näha ja õppida maailmatasemel tootearendust. Igapäevane koostöö oma ala tipptegijatega arendab noorte oskusi, kirge ja huvi toote- ning tarkvaraarenduse vastu ning suurendab nende konkurentsivõimet karjääriteel.
Õppeformaadi läbimisel on õppija omandanud robootikatarkvaraarenduse teadmised ja oskused, saanud väärtusliku meeskonnatöö kogemuse ning lahendanud olukordi, mis nõuavad kohanemisvõimet ja valmisolekut muutustega edukalt toime tulla.
Praktika põhimõtted ja juhendamise metoodika
Viie aasta vältel on Clevonis praktika üldpõhimõtted üsna muutumatuna püsinud. Väiksemad muudatused on seotud eelkõige tehnoloogiliste arengute ning eelmistelt lendudelt saadud tagasisidega. Valdvee selgitas, et võrreldes algusega keskenduvad nad nüüd rohkem tarkvaraprobleemidele ja panevad vähem rõhku mehaaniliste probleemide lahendamisele.
Erilist tähelepanu pööratakse juhendamise metoodikale. Clevon ei paku traditsioonilist praktikajuhendit, selle asemel esitatakse praktikantidele väljakutseid, mis nõuavad loovat mõtlemist ja iseseisvat probleemilahendust. „Tavaliselt kujutatakse praktikat ette nii, et on praktikajuhend, mille täitmisel valmib praktiline töö. Clevonis me sellist juhendit ei anna, sest siis jõuaksime sama tulemuseni,“ märkis Valdvee ja on veendunud, et ainult läbi väljakutsete saavad tudengid avastada midagi uut, mille peale pole Clevonis veel tuldud. „Usume, et selline lähenemine kiirendab õppimise protsessi ja toob esile unikaalseid lahendusi, mis võivad meie tegevust oluliselt edasi viia,“ lisas Valdvee.
Ettevõtluse ja hariduse sümbioos
“Parim praktika 2023” žürii sõnul on Clevoni ja Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor väljatöötatud lahendus on suurepärane näide ettevõtluse ja hariduse sümbioosist ning praktilise ja teoreetilise õppe ühendamisest, mis pakub ettevõttele värsket perspektiivi ja innovaatilisi lahendusi ning võimaldab kergemini leida ja värvata tulevikutegijaid.
Osale “Parim praktika 2024” konkursil
Tööandjate keskliit kutsub ka tänavu märkama ja tunnustama tublisid tööandjaid ja õppureid, kes 23/24 õppeaastal praktikaalase tegevusega silma paistsid ja paljudele teistelegi eeskujuks olid! “Parim praktika 2024” konkursile on võimalik esitada parima praktikakoha ja parima praktikandi kandidaate kuni 30. september 2024.
Parima praktikakoha kandidaatideks saavad organisatsioonid (sealhulgas ka iseennast), kutseõppeasutused ja kõrgkoolid esitada organisatsioone, mis on 1.09.2023 – 31.08.2024 õppeaasta jooksul pakkunud praktikavõimalusi kutseõppuritele ja/või üliõpilastele. Kandidaadi esitamisel on oluline põhjalikult kirjeldada ning selgitada, kuidas ja mille poolest on antud organisatsioonis praktika hästi korraldatud. Siinkohal ei ole tähelepanu keskmes praktikantide arv, vaid eelkõige nende arendamisel tehtava töö kvaliteet ja mõju.
Parima praktikandi kandidaate saavad esitada organisatsioonid, mis on pakkunud õppeaasta 1.09.2023 – 31.08.2024 jooksul praktikakohti. Organisatsioon võib esitada igasse kategooriasse ühe kandidaadi. Kandidaatidena saab üles seada õppureid kutsekoolidest, rakenduskõrgkoolidest ja ülikoolidest, kes on sooritanud õppekavas ettenähtud praktika õppeaastal 1.09.2023 – 31.08.2024.
Tutvu konkursi tingimustega ja esita oma kandidaat parima praktikakoha ja parima praktikandi konkursile: