Avaleht

Tööandjad uuele valitsusele: õpetajate palgatõusuga peaks olema ambitsioonikam

Metallitööstuste Radius Machining asutaja, juhatuse liige ja värske Eesti Tööandjate Keskliidu hariduse töörühma juht Veljo Konnimois seisab hariduse arendamise ja õpetajate palgatõusu eest. Foto: Hendrik Osula / erileht Tööstus (Delfi Meedia).
Metallitööstuste Radius Machining asutaja, juhatuse liige ja värske Eesti Tööandjate Keskliidu hariduse töörühma juht Veljo Konnimois. Foto: Hendrik Osula / erileht Tööstus (Delfi Meedia).

Tööandjad ootavad uuelt valitsuselt ambitsioonikaid samme hariduse arendamises ja õpetajate tasustamises, rõhutab metallitööstuste Radius Machining asutaja, juhatuse liige, Eesti Masinatööstuse Liidu nõukogu esimees ja Eesti Tööandjate keskliidu hariduse töörühma juht Veljo Konnimois. See on investeering tarka ja jõukasse majandusruumi ning riiki, kirjutab Konnimois ajalehes Äripäev.

Õpetajate palgatõus aitab leevendada Eesti hariduskriisi

Haridus on väheseid valdkondi, kus tööandjad riigi suuremat investeerimist näeksid. Loodav koalitsioon võttis eesmärgiks tõsta õpetajate palk lähiaastail 1,2kordse Eesti keskmise palgani. Tööandjate arvates tasuks olla ambitsioonikam ja õpetaja palk ei tohiks 2026. aastaks olla alla 1,5-kordse Eesti keskmise palga.

Süveneva Eesti hariduskriisi üks põhjuseid ja võimendajaid on olnud just õpetaja madal palk. Koormust ja vastutust nii õpilaste kui ühiskonna ees arvestades on väärt spetsialistid olnud kahetsusväärselt alamakstud. See omakorda on viinud Eestis õpetajate järelkasvu kriisi ja puudu on terve põlvkond õpetajaid.

Kõige kehvem seis on matemaatika ja loodusainete puhul, kus juba kuni viiendik õpetajatest on üle 60-aastased ja noori alla 30-aastaseid on vaid kümnendik. Ainuüksi üldhariduskoolides peaks järgmise 15 aasta jooksul pensionile minemise tõttu pooled õpetajad vahetuma. Niimoodi jätkates pole meil aga piisavalt teadlasi ega insenere, kes looks ja täidaksid siin tegutsevates ettevõtetes kõrgepalgalisi töökohti.

Loe lähemalt ajalehe Äripäev veergudelt!

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields