Avaleht

Tööandjad: riigireform on möödapääsmatu

Riigireform on järgmise valitsuse jaoks möödapääsmatu ülesanne, tõdeti tänasel tööandjate aastakonverentsil “Tuulelohe lend”. Samuti oodatakse maksusüsteemi põhjalikku ümberkorraldamist. Suurima murena tõid tööandjad välja järjest süveneva töökäte vähenemise ja rahvastiku vananemise.

Kes julgeb Eestit reformida? Tööandjate Keskliidu volikogu esimehe Jüri Käo sõnul on asi selge. “Kindlasti oleks meie soov, et uus koalitsioon, ükskõik milline see siis tuleb, hakkaks riigireformiga tegelema,” ütles ta “Aktuaalsele kaamerale”.

Ta märkis, et töökäsi jääb Eestis järjest vähemaks, elanikkond vananeb ja erasektor vajab neid töötajaid, kes täna on tööl avalikus sektoris. Käo nentis, et paratamatult tähendab see koondamisi.

Mööblitootja AS Standard juht Enn Veskimägi leiab, et avalikus sektoris tuleks 10-15% kokku tõmmata. “Kui me vaatame rahandusministeeriumi uudist, mis siin hiljaaegu oli, et 75 töökohta on ministeeriumides 2014. aastaga juurde tekkinud, siis ma arvan et see number on olnud oluliselt suurem kohalikes omavalitsustes, mille andmeid me ei oma,” arvas Veskimägi.

Ettevõtjate sõnul tuleb maksusüsteem ümber struktureerida. Kuid see ülesanne pole poliitikutele, vaid selleks tuleb kokku kutsuda ekspertidest koosnev töörühm

“Tänu sellele, et meil on kõrged tööjõumaksud, see hoiab ka palkasid madalal. Tõsta tuleb käibemaksu. Tuleb sisse viia varandusmaksud. Asja peab vaatama niipidi, et ei tohi maksustada rikkaks saamist. Tuleb maksustada rikkaks olemist,” rääkis ettevõtja Olari Taal.

Tekstiilettevõtetid koondava liidu juhi Meelis Virkebau hinnangul ei peaks poliitikud sekkuma alampalga kehtestamisse.

“Alampalga teema on üle kümne aasta olnud tööturu osapoolte – töövõtjate ja tööandjate – otsustada. Nüüd me näeme mitme erakonna programmis alampalga teemat, mis tähendab, et soovitakse muuta praegust traditsiooni ja tulla samuti läbirääkimiste laua taha. Me ei pea seda õigeks,” märkis rõiva- ja tekstiililiidu juht Meelis Virkebau.

Videoklippi saab näha siit>>

Allikas: ERR

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields