Avaleht

Põhjamaade tööandjad: Brüsseli jätkusuutlikku ettevõtte juhtimise plaan on puudulik

Soome, Rootsi, Taani, Norra, Islandi ja Eesti tööandjate keskliitude tegevjuhid Jan-Olof Jacke, Lars Sandahl Sorensen, Jyri Hakamies, Ole Erik Almlid, Sigurdur Hannesson ja Arto Aas juhivad tähelepanu probleemidele, mis kaasneksid Euroopa Komisjoni poolt plaanitava ettevõtte jätkusuutliku juhtimise algatusega. 

Euroopa Komisjon on pikalt planeerinud ettepanekut, mille eesmärk peaks olema ettevõtete jätkusuutlikku juhtimise parendamine. Avaliku konsultatsiooni tulemusel on Euroopa Komisjon esitamas algatust, mis laiaulatuslikult sekkub juhtide kohustustesse ja ettevõtte sidusrühmade kaasamisse. Selline algatus mõjutab negatiivselt ettevõtete põhitegevust, soodustab otsuste tegemisel ummikuid ja lõputuid kohtuvaidlusi. Ettevõtteid muutuksid riskikartlikumaks ja vähem ettevõtlikuks ning lõppkokkuvõttes vähem atraktiivseks, mis tuli välja ka Eesti Tööandjate Keskliidu liikmete hulgas läbiviidud infokorjest.

Põhjamaade ettevõtlusorganisatsioonide tegevjuhtide pöördumise sõnum on, et Komisjoni algatus ettevõtte jätkusuutliku juhtimise teemal plaanitud kujul läheb liiga kaugele.  Näiteks soovitakse muuta juhtide kohustusi selliselt, et tulevikus peaksid eraomandis olevate ettevõtete juhid oma äriotsuste tegemisel kooskõlastama kõikide sidusrühmade huvisid ja samale (määratlemata) sidusrühmade ringile nähakse ette määratleda ja jõustada uue juhi õigusi kohustuste täitmiseks. 

Põhjamaade ettevõtlusorganisatsiooni tegevjuhid leiavad, et jätkusuutlik ettevõtte juhtimine on väga oluline, kuid sellise algatuse esitamine on vale. See kahjustab ettevõtete võimet tõhusat äri teha, nõrgendab praeguseid äriühingute juhtimismudeleid ja hägustab juhtide kohustusi. Omanike õigused ja stiimulid muutuvad nõrgemaks, mis omakorda kahjustab jätkusuutlikkuse eesmärkide saavutamiseks vajaliku kapitali ligimeelitamist. Konkurentsivõime halveneb ja tõenäoliselt ei aita see saavutada EL-i jätkusuutlikkuse eesmärke.  

Ajalehes Financial Times 22.04.2021 ilmunud artikkel koos pöördumise täistekstiga.

Foto: Tööandjate Keskliidu erakogu

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields