Avaleht

Lili Kirikal: Eesti vajab energiamahukat tööstust

Sunly finantsjuht ja juhatuse liige Lili Kirikal rõhutab, et lisaks energiaekspordile on oluline meelitada Eestisse suure energiavajadusega ettevõtteid ja kes tarbivad ainult taastuvenergiat.
Sunly finantsjuht ja juhatuse liige Lili Kirikal leiab, et taastuvenergia on Eesti suurim kasutamata võimalus.

Sunly finantsjuht ja juhatuse liige Lili Kirikal rõhutab, et lisaks energiaekspordile on oluline meelitada Eestisse suure energiavajadusega ettevõtteid ja kes tarbivad ainult taastuvenergiat.

Esitasime majanduskonverentsi „Tuulelohe lend 2024“ esinejatele kaks küsimust – millist nõu annaks majanduse kasvule pööramiseks majandusministrile ja mis on Eesti majanduskeskkonna kõige suurem kasutamata võimalus. Siin on Lili Kirikali vastused.

Mis on Eesti majanduskeskkonna kõige suurem kasutamata võimalus?

Loomulikult taastuvenergia. Riik on seadud endale ambitsioonikad eesmärgid aastaks 2030. Näeme, et nende täitmiseks peaks paralleelselt tegelema mitme suunaga. Esiteks soodustama suuremahulise salvestusega projekte, mis tagaksid meile energiajulgeoleku ka ajal, kui päike ei paista ning tuul ei puhu. Teiseks peaksime otsima võimalusi hübriidparkide loomiseks, mis pakuvad suuremat energiatootmise võimekust. Kolmandaks tarbimine. Tänaseks on erinevatel taastuvenergia ettevõtete planeeritud tootmismahud suuremad kui meie vajadused. Osa sellest ülejäävast tootlusest saab minna ekspordiks, kuid lisaks ekspordivõimaluste kaardistamisele on võrdselt oluline mõelda, kuidas saada Eestisse juurde ettevõtteid, kelle energiavajadus on suur ning kes ei nõustuks millegi vähema kui ainult taastuvatest allikatest pärit energiaga.  

Majandusminister küsib sinult nõu ehk mida teeksid, et kaks aastat langenud Eesti majandus taas kasvule pöörata?

Hiljuti kajastatud Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majanduspoliitika pikaajaline plaan sisaldab mitmeid olulisi mõtteid, mille rakendamisega ei peaks kindlasti ootama aastani 2035. Taastuvenergia sektoris näeme eriti, et ettevõtjate ind pakkuda puhast energiat on suurem kui kunagi varem. Eesti taastuvenergia arendamine peab olema kiire ja paindlik, et käia kaasas tarbimise muutusega. Soovitan jätkata sellesse protsessi panustamisel, et jõuaksime aastaks 2030 täita Eesti taastuvenergia eesmärgid. 

“Tuulelohe lend”: haridus, teadus, energia ja tööstus

Tuulelohe konverents toob lavale mõjukad ettevõtjad ja tunnustatud tippjuhid. Lisaks Lili Kirikalile astuvad üles Eesti Vabariigi president Alar Karis, president Kersti Kaljulaid, Ragn-Sells tegevjuht ja Tööandjate keskliidu volikogu esinaine Kai Realo, Graanul Investi asutaja ja Biofuel juhatuse esimees Raul Kirjane, Ettevõtluse ja innovatsiooni sihtasutuse (EIS) juht Kati Kusmin, majandusteadlane Urmas Varblane, Skeleton Technologies asutaja ja juht Taavi Madiberk, Sunly juhatuse liige ja finantsjuht Lili Kirikal, Eften Capitali juhatuse esimees Viljar Arakas, Airbalticu juht Martin Gauss, Wise´i Eesti ja Ühendkuningriigi juht Lars Trunin, Bolti kaasasutaja ja juht Markus Villig, OIXIO Grupi juhatuse esimees ja Tööandjate keskliidu innovatsiooni käivituskoja juht Ivo Suursoo, EBSi rektor Meelis Kitsing, Põhjamaade Investeerimispanga president ja tegevjuht André Küüsvek, aasta ettevõtte Icosagen Cell Factory asutaja Mart Ustav, Milremi asutaja Kuldar Väärsi ning mitmed teised.

Konverentsi juhivad Liisu Lass ja Johannes Tralla.

Vaata programmi ja taga oma osalus konverentsi kodulehelt.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields