Avaleht

Ettevõtjad ja majanduseksperdid: alampalga kolmekordistamisega kaovad paljud töökohad

Alampalga kolmekordistamine lähema nelja aasta jooksul tooks kaasa märkimisväärse töökohtade kadumise ja mõjuks halvasti ettevõtlusele väljaspool Tallinna ja Harjumaad, leiavad ettevõtjad ja majanduseksperdid.

Praegu on alampalk 390 eurot, Keskerakond lubab, et nad tõstaks alampalga 1000 euroni, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Sotsiaaldemokraadid on veidi tagasihoidlikumad ja lubavad nelja aasta pärast 800-eurost alampalka.

Põlvamaa ühe suurima tööandja Põlva Tarbijate ühistu juht Peeter Urman ütles, et kuni kümme protsenti aastas alampalka tõstes on võimalik tagada see, et ettevõtja ei peaks hakkama töökohti kaotama. Kuid sellest märkimiväärselt kiirem tempo, näiteks alampalga kolmekordistamine nagu lubab Keskerakond, teeks lõpu vähemasti Põlva Tarbijate ühistule.

“Täna meil kannatab palgatõusu teha kaheksa kuni kümme protsenti aastas,” lausus Urman. Kui ta aga järgmise kahe aastaga peaks töövõtjate palgad tõstma vähemalt 800 eurole ja seejärel 1000 euroni, siis peaks ta enda sõnul asutuse kinni panema.

Ka Tartu ülikooli majandusteaduskonna dotsent Viktor Trasberg ütles, et kiirkorras alampalka tõsta ei saa ja sellel on otsene mõju töökohtade kadumisele.

“Väga suur ja kiire miinimumpalga tõus mõjub kindlasti negatiivselt meie majanduse toimimisele. Miks me peaksime siis nii kõrgele selle miinimumpalga seadma? Kolm korda ei ole meil ei tehniliselt ega majanduslikult kindlasti võimalik miinimumpalka tõsta,” nentis Trasberg.

Samas on sotsiaaldemokraadid öelnud, et nad alandaks maapiirkondades veidi tööandjate maksukoormust ja püüaks ettevõtteid toetada. Keskerakond näeb programmis ette samu meetmeid. Kunagine Tööandjate keskliidu tegevjuht, Keskerakonna nimekirjas riigikokku pürgiv Tarmo Kriis ütles, et samas poleks mõeldav kehtestada regionaalseid iseärasusi arvestav alampalk.

Ka majanduspublitsist ja Isamaa ja Res Publica liidu ridades parlamenti pürgiv Andres Arrak ütles, et palgastatistika näitab seda, et alampalga mitmekordistamine tähendaks töökohtade ja hõive kadumist igal pool, välja arvatud Harjumaal ja Tallinnas.

Allikas: ERR

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields