Avaleht

Annika Uudelepp: palju pusletükke tuleb ilusaks pildiks laduda

Nagu igas organisatsioonis, on ka riigisüsteemis juhtimise suurim kunst panna kõik tükikesed parimal moel tervikusse panustama, leidis Praxise juhataja Annika Uudelepp.

“Kui mõni keerukas teema ministeeriumide ja omavalitsuste vahel kildhaaval laiali jagada, võibki juhtuda nii, et igaüks tegeleb oma killukesega, suurt pilti ennast enam nägemata,” rõhutas Uudelepp, kes esineb Tuulelohe Lennuyl ettekandega “Riigireformi pusletükid”. “Seda ma pusletükkide all silmas peangi, et on palju kilde, mis on terviklikuks pildiks veel kokku panemata.”

Praeguses riigireformi üle käivas arutelus on ka hulk ettepanekuid välja käidud, mis on Uudelepa hinnangul veel pigem pusletükid. “Oma sõnumi on öelnud ettevõtjad, poliitikud, Koostöökogu ja mõned eksperdid. Üks vaade on siiani debatis olnud peaaegu puudu – see on riigiasutuste juhtide vaade,” märkis Uudelepp. “Need on inimesed, kes tegelikult peaks selle kõik ära tegema.”

Praxise kinnitusel on riigireformi-aruteludes oluline pusletükid kokku tuua ja rääkida sellest, millest siiani vähe juttu olnud. “Näiteks – mis on riigireformi eesmärk ja milline on see riigiaparaat, mis riigireformi tulemusel meile vastu vaatab?,” selgitas Uudelepp.

Riigi toimimise reformiga venitades raiskame me Uudelepa kinnitusel nii aega kui inimesi, ning mida kauem muudatustega venitada seda suuremad muutused on lõpuks vajalikud. “Näiteks 20 aastat tegemata haldusreform tähendab meile pöördumatult kadunud aega ja raha. Me paneme haridusse SKP-st küll rohkem kui OECD riigid keskmiselt, aga õpetajatele väärilise palga maksmise asemel kütame pooltühje koolimaju,” tõi ta näiteid. “Nokk kinni-saba lahti olukord: haldusreform on tegemata, ilma selleta läheb koolivõrgu reform väga vaevaliselt ja aeg kulub.

Riigivalitsemise reformimine võimaldab ja toetab olulisi muutusi teistes valdkondades, mitte pole asi iseeneses.”

Viimased aastad on toonud küll positiivseid arenguid näiteks riigi strateegilise juhtimise valdkonnas, kuid üheksa näidet kümnest on Uudelepa kinnitusel sündinud mitte poliitikute eestvedamisel, vaid ametnike algatusel. “Head ja eestvedavad juhid aga põrkuvad sageli selle vastu, et suurema ambitsiooniga muudatused eeldavat poliitilist eestvedamist,” rõhutas ta.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields