Avaleht

Velvet: Otse koolist meile valmis inimesi ei tule

Strateegilise disaini agentuur Velvet lõi praktikantide jaoks programmi Velvet Run ja pälvis selle eest Eesti Tööandjate Keskliidult parima väikeettevõttest praktikakoha auhinna.

„Saime juba üsna ammu aru, et koolist meile valmis inimesi ei tule. Samas praktikakohtade soovijaid oli aga palju ning nende juhendamine muu töö kõrvalt muutus üha keerulisemaks,“ rääkis Velveti üks asutajaid, disainijuht Janno Siimar.

Ise Velvetis praktikandina alustanud tänane ettevõtte teenusedisainer Joel Kotsjuba saigi oma praktikaülesandeks välja mõelda, kuidas praktikante paremini hallata nii, et sellest oleks võimalikult palju kasu nii noortele kui ka Velvetile.

Kotsjuba kogus infot nii Velveti praktikantidelt kui ka töötajatelt ning täiendavalt veel ettevõttelt Pipedrive, et kuulda ka kogemusi väljaspool Velvetit. Selgus, et hea praktikaprogrammi põhiliseks aluseks peaks olema see, et praktikant ise tunneks ennast motiveerituna. Nii on võimalik teda kergemini juhendada ja noor õpib ka palju kiiremini.

Sellest tulenevalt tuli teha praktikantidele konkurss, millega eraldada terad sõkaldest ja valida välja kõige motiveeritumad. Kotsjuba eestvedamisel valmiski programm, mis jaotub sisuliselt kolmeks: PechaKucha presenteerimisõhtuks, intensiivseks kahenädalaseks Sprint Track’iks ning pikemaajaliseks tööks kliendiprojektidega ehk Long Track’iks. Esimesele õhtule valitakse kuni 20 esinejat kõikidest veebi kaudu kandideerinud taotlejatest, kellest edasi pääseb 7. Pärast programmi läbimist tehakse mõnele praktikandile pakkumine jätkata pikema praktikaga.

Velvet Run oligi sündinud ja tänaseks on sealt läbi käinud enam kui 100 praktikanti nii Eestist kui ka välismaalt. Eelmisel aastal alustati ka linnalaagri vormis lasteakadeemiaga, kuhu oodatakse osalema 7-14 aastaseid disainihuvilisi lapsi.

„Me ei luba oma praktikaprogrammis osalejatele, et nad saavad pärast meile tööle. Aga tegelikkuses on päris paljud siiski meie juurde jäänud,“ nendib Siimar. „On ka üksikuid juhtumeid, kus just tänu meie programmile saab inimene aru, et disain ei ole siiski tema tassike teed ning ta vahetab eriala. Võit on ju seegi – noor inimene ei kuluta liialt aega, õppimaks ala, mis talle tegelikult ei sobi.“

Miks Velvet praktikaprogrammiga nii palju vaeva näeb? Janno Siimari sõnul nähakse kasu kolmes suunas. Esiteks uute talentide leidmine ja nende treenimine, mis annab võimaluse säravamad pärlid endale tööle kutsuda, kuid samas investeerida ka tagasi tööturule. Teiseks on programmi kaudu hea testida ja piloteerida uusi metoodikaid. Kolmandaks kaasatakse programmi partnerettevõtteid, kelle probleemidele praktikandid teenusedisaini vahendite abil lahendusi otsivad.

Fotol: Velveti Akadeemia looja, teenusedisainer Joel Kotsjuba koos praktikantidega
Foto autor: Raigo Pajula

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields