Avaleht

Valitsus ei vähenda töötuskindlustusmakset

Valitsus otsustas oma 10. septembri istungil mitte arvestada Eesti Töötukassa nõukogu ettepanekut vähendada aastast 2017 töötukindlustusmakse määra ning jättis töötuskindlustusmakse kuni aastani 2019 samaks.

Valitsus kehtestas töötuskindlustuse makse määrad aastateks 2016 – 2019, milleks on 1,6% kindlustatule ning 0,8% tööandjale. Need jäävad samale tasemele praegusega.

Eesti Töötukassa nõukogu tegi 4. augustil valitsusele ettepaneku töötuskindlustusmakset vähendada ja kehtestada 2017. aastast tööandjale 1,4 ja töövõtjale 0,7% suurune makse. Töötukassa nõukogu esimehe, Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsare sõnul lähtus nõukogu töötukassa tegelikest vajadustest.

“Nõukogu leidis, et reservid on piisavad ka võimalike kriisiolukordade üleelamiseks ning nende jätkuv kasvatamine samas mahus, üle 40 miljoni euro võrra aastas, ei ole põhjendatud. Valitsuse otsus mitte arvestada nõukoguga, kuhu kuuluvad muuseas nii tööandjate, töötajate kui ka valitsuse esindajad, näitab, et probleem on pigem valitsuse enda rahakotiga. Ehk et keskmes on riigieelarve tasakaalu küsimus, mitte Töötukassa tegelik olukord ja sellest lähtuvad mõistlikud valikud,” ütles Tamsar.

Rahandusminister Sven Sester töötukindlustusmakse alandamist ei toetanud, põhjendades seda järgmise aasta 1. juulist rakenduva töövõimereformiga, mis toob Töötukassale lisakulu. Samuti viitas rahandusminister sellele, et maksemäärade langetamine raskendab kevadel kinnitatud valitsussektori 2017-2019 aasta eelarvepositsiooni täitmist.

2016. aasta lõpuks kasvab töötukassa varade maht prognoosi kohaselt 690,8 miljoni euroni. Eelmise aasta lõpu seisuga oli töötukassa netovara väärtus 610,3 miljonit eurot. Käesoleva aasta lõpuks on töötukassa varade oodatav väärtus 648,8 miljonit eurot.

Töötukassa nõukogusse kuuluvad nii tööandjate, töötajate kui ka valitsuse esindajad, nõukogu esimees on Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields