Avaleht

Välisvärbamistoetus laieneb inseneridele

Vastuseks Eesti ettevõtjate vajadustele saavad ettevõtted alates sellest nädalast taotleda välisvärbamistoetust lisaks IT-spetsialistide värbamisele välismaalt ka loodus- ja tehnikateaduste tippasjatundjate värbamiseks teistest riikidest.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) väljastatav toetus suureneb lisaks varasemalt 2000-lt eurolt 3000 euroni töötaja kohta, vastates paremini välisspetsialisti värbamisega seotud tegelikele kuludele.

„Välisvärbamistoetus on sündinud tänu koostööle ettevõtjatega, tänu nende poolt esile toodud vajadusele laiendasime toetust nüüd ka inseneride värbamisele, ” ütles EASi programmi Work in Estonia programmijuht Triin Visnapuu-Sepp, kelle sõnul on inseneridest puudus ka paljudes traditsioonilise majanduse ettevõtetes.

„Välismaalt värbamine on ettevõtte jaoks küll kallis, kuid kui spetsialisti Eestis ei ole, on see ka möödapääsmatu,” ütles Visnapuu-Sepp. Tema sõnul toob kõrgepalgaline tipp-spetsialist riigile maksude näol kulu tagasi mõne kuuga.

“Kitsal, kuid vajalikul erialal tegutsevad välismaa tipp-spetsialistid koolitavad sageli välja ka Eesti inimesi ning võimaldavad sel moel arendada erialast järelkasvu siin,” lisas ta.

Viru Keemia Grupi personalijuht Tea Allikmäe ütles, et nende kontsern otsib väljastpoolt Eestit vaid neid spetsialiste, keda Eestis hetkel pole. „Väljapoole vaatame ainsal põhjusel – meile vajalikele erialadele, näiteks naftakeemiale, Eestis spetsialiste ei õpetata,” ütles Allikmäe.  

Bolt (endine Taxify) värbas eelmisel aastal Eestisse välisriigist 59 inimest. „Oleme rahvusvaheline ettevõte ja otsime eelkõige insenere kogu maailmast. Välisvärbamistoetus on kindlasti siinkohal abiks,” ütles Bolti inimeste ja töökultuuri eest vastutav Agne Sokolov.

Toetuse andmise eesmärk on ergutada välisvärbamist ametikohtadele, kuhu Eestist on raske või keeruline töötajaid leida. Välisvärbamistoetust ei maksta välja kohe ning selle saamise tingimuseks on, et toetusega värvatud töötaja peab olema Eestis makse maksnud vähemalt viis kuud. Toetuse eesmärk on katta kulutusi, mida tööandjad peavad tegema välisriigist uute inimeste värbamiseks, mistõttu ei tohi toetust saav spetsialist viimase kolme aasta jooksul olla Eestis töötanud või õppinud.

Täpsem info ja välisvärbamise toetuse tingimused: https://www.eas.ee/teenus/valisvarbamise-toetus/

Work in Estonia on koostöös Eesti ettevõtjatega tegutsev Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse loodud programm, mis aitab ettevõtetel leida ja hoida puuduolevaid tipp-asjatundjaid kogu maailmast.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields