Avaleht

Vähenenud töövõimega inimeste kaasamisse tasub panustada

Hiljuti avaldatud Tööandjate manifestis juhtisime taas tähelepanu töötajate nappusele tööturul. Probleem on päevakohane ja nõuab tegusid kõigilt osalistelt – tööealiste elanike ja tööjõu puudujääk ei kao iseenesest mitte kuhugi.

Üks meile olulistest punktidest on leida Eesti vähenenud töövõimega elanikele üha rohkem rakendust. Need on inimesed, kes soovivad anda panuse meie kõigi eduloosse. Seda soovi tuleb osata hinnata ja väärtustada. Oleme seda meelt, et igal inimesel, kes suudab ja tahab töötada – kas või väikse koormusega –, peab see võimalus Eestis olema.

Peame olema tööandjate ja kolleegidena vastuvõtlikumad ning osalema kaasamises julgemalt. Vähenenud töövõimega inimeste kaasamisel takistab meid pahatihti kogemuse puudumine ja sellest tulenevad hirmud. Näeme seetõttu võimalikke takistusi liiga suurtena või kohati seal, kus neid tegelikkuses ei ole.

Õnneks on loodud hulk võimalusi, kust saavad abi tööandjad, kes on vähenenud töövõimega inimeste kaasamisest huvitatud. Näiteks Eesti Töötukassa aitab mitme toetuse abil kohandada töökeskkonda, korraldada töötaja transpordi ja maksab vajaduse korral toetusi. Tööandjate ühisusse kuuluvail ettevõtteil on vähenenud töövõimega inimeste kaasamisel suur kogemustepagas ning nad jagavad meelsasti praktilisi näpunäiteid ja soovitusi. Eesti Puuetega Inimeste Koja spetsialistid toetavad tööandjaid oma teadmistega parima töökorralduse loomisel.

Abivalmis organisatsioonide nimekiri on pikemgi ja tööandja enamikule muredele leitakse kiiresti tõhus lahendus. Peab jaguma lihtsalt julgust astuda esimene samm.

Panen kõigile tööandjatele südamele otsida ise tööjõuprobleemile aktiivselt lahendusi, sest see ei saa olla ainult riigi ülesanne. Ka ei ole siin ühte ja ainsat lahendust, mis võluvitsana olukorda muudaks. Vaja on hulka erinevaid tegevusi, mis lõpptulemusena aitavad meil oma riiki ja majandust edasi viia.

Vähenenud töövõimega inimeste suurem kaasamine on üks neist tegevustest, mis toob meile edu. Seetõttu soovitan vaadata ettevõtetes ringi avatud silmadega. Võimalik, et te ei ole veel märganud võimalust pakkuda tööd vähenenud töövõimega inimesele. Kui te nüüd näete seda võimalust, siis kasutage seda julgesti.

Autor: Toomas Tamsar, Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields