Avaleht

Väärt juhtimismõtted parima juhi finalistilt Veiko Veskimäelt: usk, risk ja uhkus

Verstoni üks asutaja ja juht Veiko Veskimäe. Foto: Andras Kralla, Äripäev/Scanpix Baltics

Konkursi “Parim juht 2023” finalist, teede-ehitusettevõtte Verston ühe asutaja ja juhi Veiko Veskimäe sõnul vormis temast ettevõtja piiritu usk võmalikkusse. “Minus on piiritu, mõnes mõttes maniakaalne usk, et asjad saavad tehtud. Alati ei tea, kuidas, aga selline veendumus on,” selgitab ta. Sellest hoolimata pole tee ettevõtja ja juhina olnud lihtne.

Nullist oma ettevõtte Eesti üheks silmapaistvaks tegijaks ehitanud Veiko Veskimäe, kes on ka Tööandjate keskliidu liige, jagab oma teekonda Äripäeva raadio saates “Juhi jutud”. Saatesari tutvustab personalijuhtimise ühingu PARE, Tööandjate keskliidu, Pärnu juhtimiskonverentsi ja Äripäeva korraldatud parima juhi konkursi finaliste märtsis, aprillis ja mais.

Siin on viis väärt mõtet Veiko Veskimäelt sellest intervjuust.

1. Verstoniga alustades mõtlesime, et tahame teha ettevõttet, mille üle oleme ise uhked ja mille üle on uhked nii meie töötajad kui kliendid. Sealt edasi on see arenenud sooviks arendada Eestis taristuehituse valdkonda ja olla selle sektori eeskõneleja. Nüüd liigume kursil, et võiksime läbi enda tegevuse maailma paremaks muuta ja olla selle sektori eestvedaja ka maailma mõttes.

2. Usk ja positiivne meel on need, mis määravad sinu teekonna edukuse. Seda tasub hoida ja uskuda, isegi siis, kui keegi teine ei usu. Minus on piiritu, isegi maniakaalne usk, et asjad saavad tehtud. Alati ei tea küll, kuidas, aga selline veendumus on. See on tähendanud seda, et iga päev peab muutma end, organisatsiooni ja protsesse ning kaasama, ka juba arengus järgmisse etappi, vajalike oskustega inimesi. Pead suutma ette näha.

3. Minu ajast 70 protsenti läheb minema tulevikule – arendamistegevustesse, strateegilisse eesmärgistamisse, inimeste juhtimisse ja üldse inimestega tegelemisse. Väiksema osa oma ajast püüan operatiivsetele küsimustele anda.

4. Lugemissoovitus igale juhile. Hinnatud tippjuht, näiteks Coca-Colat juhtinud Donald R. Kerough raamat “Ten Commandments for Business Failure”. Autor viitab, et palju on küsitud edu aluste kohta ja seda ta öelda ei oska. Samas oskab ta öelda 10 asja, mida tehes kindlasti edukaks ei saa, ettevõte kas hääbub või kannab olulisi kahjusid. Üks nendest meeldetuletustest on see, et kui loobud riskide võtmisest, hakkab ettevõtte või organisatsiooni hääbumine pihta. Väga soovitan lugeda.

5. Kõhutunne otsustamisel. Kasutan palju just oluliste teemade juures. Paljud otsuste tegemisel on informatsioon puudulik ja õigeid vastuseid ei ole. Kui info on olemas, aga kõhutunnet ei ole, siis pigem tasub seda otsust natuke edasi lükata ja asjal settida lasta.

Pikemalt saab tema mõtetest ja juhtimise teekonnast kuulata Äripäeva raadio saatest “Juhi jutud”. Sealt selgub ka, kuhu võinuks karjäär Veskimäe viia, kui kõik oleks sujunud ta varasemate plaanide järgi, mille poolest erineb ettevõtja ja juht ning ettevõtjast juht, miks peab riskima ja kuidas tulevikku ette näha.

Lisaks Veiko Veskimäele on sel aastal konkursi finaalis PPA juht Elmar Vaher ja Selveri juht Kristi Lomp. Nendega tehtud intervjuusid saab kuulata aprilli ja mai “Juhi juttudest”. Kes nendest selle tunnustuse pälvib, selgub 19. mail Pärnu juhtimiskonverentsil.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields