Avaleht

TTÜ välistudengid töövarjutasid Eesti ettevõtetes

Töövarjupäeval, 19. novembril, ja ka järgnevatel nädalatel veetsid kümned Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) tudengid päeva mõnes Eesti ettevõttes, jälgides erinevate erialade spetsialistide tööd. Eesti Tööandjate Keskliidu projekti eesmärk on luua välistudengeile esimene reaalne kontakt kohalike tööandjatega, mis aitaks neil hiljem leida praktika- ja töökohta.

Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) tervisetehnoloogia magistrandid Amandeep Singh (India), Sodiq Olusegun Anifowoshe (Nigeeria) ja Johanna Blaak (Holland) olid töövarjudeks Pärnu Haiglas. Personalijuht Jaana Kikas ja turundusspetsialist Errit Kuldkepp andsid neile ülevaate haigla tegevusest ja tutvustasid ka klientide poolt hinnatud taastusravi-ja heaolukeskust. Infosüsteemide koolitusspetsialist Anu Kurm, infosüsteemide kaasadministraator Liis Köster ja arvutivõrgu kaasadministraator Roman Trušin  näitasid noortele haigla serveriruume ning andsid põhjaliku ülevaate infosüsteemidest ja kasutatavatest tehnoloogiatest.

Hollandlanna Johanna Blaaki sõnade kohaselt pakub praktika haiglas põnevust, sest tegemist on nii huvitava ja põnevaid väljakutseid esitava valdkonnaga. Maailmakodanikud Blaak ja Singh ei sea endale piiranguid oma tuleviku töö osas, kuid Anifowoshe tõdes, et pärast õpinguid soovib ta naasta kodumaale.

Rahvusvaheliste suhete magistrant, Venemaalt pärit Vera Chernova, veetis töövarjupäeva ettevõttes AS HKScan Estonia, jälgides AfH direktori Daire Heinlat. “Minu kogemus oli väga postiivne. Tegemist on väga põneva ettevõttega ning Daire tööd jälgida oli inspireeriv,” ütles Chernova.

Eesti Tööandjate Keskliidu haridusnõuniku Anneli Entsoni sõnul on tööandjate soov on, et suur osa Eestis õppivatest tuhandetest välistudengitest seoks pärast ülikooli lõpetamist vähemalt mõneks ajaks oma tööelu Eestiga ning rakendaks oma oskusi, kogemusi ja võrgustikku siinse ettevõtluskeskkonna heaks.

“Töövarjutamine on paljudele välistudengitele esimene kord Eestimaist töökultuuri päriselt kogeda, loodetavasti on hiljem lihtsam leida praktikakohta ja ka töökohta. Ettevõtja jaoks, kel seni välismaalt pärit tööjõuga kogemus puudub või kellel see on väike, on see samuti võimalus aimu saada, millist väärtust välistudengid nende organisatsioonile anda võiks,” ütles Entson.

TTÜ innovatsiooni ja rahvusvaheliste suhete prorektori Tea Varraku sõnul on enam kui pooled TTÜ välistudengid küsitluses vastanud, et sooviksid Eestis töötada. “Kindlasti on välismaalase, kellest enamik ei räägi eesti keelt või teevad seda konarlikult, värbamine siinsele ettevõtjale väljakutse, kui tegemist ei ole just ingliskeelse töökeskkonnaga. Töövarjutamisega tahamegi näidata, kui tublid, laia silmaringi ja suure kontaktide võrgustikuga on meie välistudengid ning kutsuda ettevõtjaid neid julgemalt esialgu praktikale ja hiljem ka tööle võtma,” ütles Varrak.

Töövarjuks läks tudengeid Türgist, Itaaliast, Ukrainast, Indiast, Nigeeriast, Hollandist, Venemaalt, Taiwanist, Singapurist, Filipiinidelt, Gruusiast ja Mehhikost. Enamik neist õpib Tallinna Tehnikaülikoolis inseneri- ja tehnoloogia erialadel, on ka IT, rahvusvaheliste suhete ja ärijuhtimise tudengeid. Suurem osa neist on magistritaseme üliõpilased.

Jägmisel aastal soovib Tööandjate keskliit projekti kaasata ka ülejäänud Eesti kõrgkoolid, kus õpib välistudengeid.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields