Avaleht

Toomas Tamsari sõnavõtt riigireformi konverentsil

Toomas Tamsar 
21.11.2018

Esiteks – kuulsime poliitikute käest palju seda, et “üldiselt me toetame, aga … on väga palju asju, mida me ei toeta.” On täiesti arusaadav, et ettepanekud põrkuvad kas isikliku või maailmavaate otsa. Olgem ausad, väga paljud ettepanekud põrkavad ka mugavustsooni otsa, mis on täiesti inimlik ja mõistetav. Mitte keegi poliitikutest ja otsustajatest ei vaielnud vastu riigireformi tingivatele tõsiasjadele. See, kui hästi te vaidlesite riigireformi ettepanekutega, näitab, et te lugesite seda dokumenti. Kui te ei vaidle vastu riigireformi tingivatele tõsiasjadele, ega ka mitte selle eesmärgile, loen välja, et tegelikult te saate väga hästi aru, mis probleem meil on. See tähendab, et me peaksime hakkama arutama mitte enam seda, kas, vaid kuidas. Teil, head poliitikud, on võimalus ja vastutus siinkohal ka juba ise kaasa lüüa. Riigireformi sihtasutus on ajutine nähtus. See pannakse peatselt kinni. Mina julgen teile lubada, et Tööandjad ei jäta järele – nagu ütles ka rektor Jaak Aaviksoo: “Ega me ei lõpeta.” Ehk siis – ühiskonna huvirühmad, sh ka Tööandjad, jätkavad selle koha pealt kus sihtasutus lõpetab.

See, et maailm muutub üha keerukamaks, ei tähenda, et me ei saaks muuta riiki lihtsamaks. Mida keerukam on maailm, mida keerukamaid asju me püüame juhtida, seda lihtsam peab olema nende juhtimise viis. See tähendab, et me taandume järjest rohkem põhimõtetele ja väärtusele.

Disainipõhimõte, mille tõenäoliselt on kuulsaks rääkinud Steve Jobs, aga mida kasutasid paljud teised juba enne teda, ütles ,et parim disain ei ole mitte see, kuhu ei ole võimalik enam midagi lisada, vaid see, kust ei ole enam võimalik midagi ära võtta.

Aitäh!

Lisaks Toomas Tamsarele võtsid sõna peaminister Jüri Ratas, erakondade esindajad Kaja Kallas, Helir-Valdor Seeder, Andres Herkel, põhiseaduskomisjoni esimees ja Riigikogu liige Marko Pomerants, Riigireformi SA nõukogu esimees Jüri Raidla. Pärast sõnavõtte toimunud arutelul osalevad justiitsminister Urmas Reinsalu, õiguskantsler Ülle Madise, riigikontrolör Janar Holm, Riigikogu liige ja riigireformi probleemkomisjoni juht Tanel Talve ning akadeemik Jaak Aaviksoo.

Konverents on järelevaadatav siit.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields