Avaleht

Tööandjate konverentsil küsime: kes teeb Eestis ära töö 10, 20 ja 40 aasta pärast?

Tööandjate aastakonverents Tuulelohe Lend 2016 keskendub Eesti arengu hetke suuremale probleemile – tööjõupuudusele. See on mure, millega on täna piike murdmas pea iga Eesti ettevõtja. Seejuures ei ole enam puudus vaid tippspetsialistidest, vaid ka lihtsama töö tegijatest. Arvestades meie rahvastiku vähenemist, ei ole kerget lahendust loota ning on viimane aeg otsida lahendust küsimusele: kes teeb ära töö nüüd, 10 ja 20 aasta pärast. Üheks lahenduseks on immigratsioon, kuid siin võistleme tööjõu pärast kogu vananeva Euroopaga.

„Ajal, mil kogu Euroopa püüab pagulaskriisiga toime tulla, on Eesti saanud küllalt vaikselt ja rahulikult seda kõrvalt vaadata – meile ei taha keegi tulla. Miks? On see hea või halb? Pagulased on aga vaid väike osa suuremast rahvastiku ja tööjõu problemaatikast,“ ütles Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu esimees, ettevõtja Jüri Käo.

Käo sõnul väheneb tööealiste inimeste arv Eestis pöördumatult ning enam pead liiva alla peita ei saa.

„Praeguse rahvastikuga me riiki kaua ülal pidada ja meie kõigi heaolu suurendada ei suuda. Mingi hetk, ja see hetk saabub üsna pea, peame oma piire senisest rohkem avama neile, kes võiksid siin töötada ja väärtust luua. Kuid juhitud tööränne ja piiride avamine ei ole üks ja sama,“ lisas Käo. „Eesti mõjukaima tööandjaid ühendava organisatsioonina ja sotsiaalpartnerina tunnetame vastutust see oluline, ehkki valus teema tõstatada.“

Konverentsil otsitakse muuhulgas vastuseid küsimustele: Keda me siia tegelikult vajame? Kuidas me nad üles leiame? Miks inimesed üldse peaksid tahtma Eestisse tulla?

Oma kogemusi ja õppetunde välistööjõuga jagavad Swedbanki Balti panganduse juht Priit Perens, ISS Eesti tegevjuht Madis Kase ja G4S juhatuse esimees Priit Sarapuu.

Kuidas on olla välismaalasena Eestis? Oma loo räägivad IT talent Carlos Johnson, vabakutseline ajakirjanik Stuart Garlick ja Venemaa kodanikuaktivist Jevgenia Tširikova.

Tartu Ülikooli majandusteaduskonna professor Raul Eamets räägib tööjõu sisserändest ja tööjõu vajadusest Eesti majanduse kontekstis. Meie hoiakute mõju majandusele analüüsib Teleporti omanik Sten Tamkivi, kultuurimõjude üle arutleb ajaloolane ja mõjukas ühiskonnategelane David Vseviov.

Õpime teiste riikide kogemusest. Dublini majandus- ja sotsiaaluuringute instituudi teadur Merike Darmody räägib, mida on Iirimaa immigratsioonist võitnud ja mida kaotanud. Kuidas Uus-Meremaa ääremaale endale vajalikke töötajaid meelitab, kõneleb sealne immigratsionispetsialist Jeannie Melville.

Valitsuserakondade debatis küsib Kristen Michalilt (Reformierakond), Margus Tsahknalt (IRL) ja Jevgeni Ossinovskilt (SDE) teravaid küsimusi Märt Treier, kes püüab jälile saada poliitikute tegelikule probleemile sisserände teemas. Avaettekande peab peaminister Taavi Rõivas.

Vaata lisaks ja tutvu programmiga: www.tuulelohe.ee

Registreeru konverentsile kohe, sooduhinnaga saab pääsme soetada 7. veebruarini.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields