Avaleht

Tööandjate Keskliit: kiire ja edukas vaktsineerimine on uue valitsuse kõige olulisem eesmärk

Eesti Tööandjate Keskliidu hinnangul on kiire ja edukas COVID-19 viiruse vastu vaktsineerimine 2021. aasta kõige olulisem eesmärk, millele uus valitsus peaks täielikult keskenduma. Senine vaktsineerimise käik pole tööandjate silmis rahuldav – tempo on liiga madal ja ebaselgust liiga palju.

„Senine vaktsineerimise kulg ei sisenda kindlust, et riik suudab selle mõistliku ajaga edukalt läbi viia. Tuleb meeles pidada, et iga päev ja nädal on kulla hinnaga“, toonitab Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu esinaine Kai Realo. „Sellest sõltub meie inimeste tervis, meie laste haridus, meie inimeste töökohad ja majanduse käekäik,“ sõnab Realo.

Vaktsineerimise kava, ennekõike selle logistiline pool, peab olema detailselt läbi mõeldud ja avalikustatud esimesel võimalusel. Erinevalt viiruse levikust ei tohiks siin olla ühtegi vastuseta küsimust või tehniliselt lahendamata probleemi. Vältida tuleb riski, et ajutises võimuvaakumis ja valitsuse vahetuse käigus kaob vaktsineerimine riigi fookusest. 

„Ükski vaktsiin ei tohi raisku minna, ainsastki tellimusest ega täiendavast võimalusest ei tohi loobuda. Vaktsineerimise kulud on kordades madalamad võrreldes testimise, ettevõtete sulgemise või mistahes kriisiabiga,“ toonitas Tööandjate Keskliidu volikogu esinaine.

Kuigi ettevõtjatele ei võimaldata ise vaktsiinide ostmist, on paljud tööandjad vaktsineerimise kiiremaks läbiviimiseks valmis riigile nõu ja jõuga appi tulema. Nii on ettevõtjad vajadusel valmis ise panustama vaktsineerimise logistika korraldamisel ja hüvitamisel, näiteks pakkudes võimalust vaktsineerida suuremaid kollektiive nende töökohal. See aga eeldab riigi tahet ettevõtjaid kaasata.

1917. aastal asutatud Eesti Tööandjate Keskliit on Eesti ettevõtteid ja majandusharuliite koondav katusorganisatsioon, mis esindab otse ja läbi haruliitude üle 2000 ettevõtte, mis on tööandjaks enam kui 250 000 töötajale. Tööandjate missiooniks on aidata kaasa Eesti majanduse kasvule ja inimeste elatustaseme tõusule.

Foto: Priit Simson

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields