Avaleht

Tööandjate Keskliiduga liitus Eesti Masinatööstuse Liit

Veljo Konnimois. Foto: Eesti Masinatööstuse Liit, erakogu.

„Noori tuleb inseneeria juurde tuua väikeste sammudega ja juba alates lasteaiast“, ütleb Eesti Masinatööstuse Liidu nõukogu esimees Veljo Konnimois.

„Meie käest on tänaseks korduvalt küsitud, et mis meid ajendas liituma Eesti Tööandjate Keskliiduga. Eks ikka ühised mured. Üks põhilisemaid teemasid on seotud kvalifitseeritud tööjõuga. Ühelt poolt aina kasvav vajadus kvalifitseeritud tööjõu järgi tööstuses, teisealt sobivate inimeste nappus ja mittepiisav pealekasv,“ toonitab Veljo Konnimois.

„See on ka üks ajendeid, miks Eesti Masinatööstuse Liit otsustas liituda Eesti Tööandjate Keskliiduga. Seda siis hetkel veel kestva COVID19 kriisi ajal. Oleme panustanud liidu liikmetega kutseõppe populaarsuse kasvatamisele, suunanud tähelepanu välistööjõu napile kättesaadavusele ja olemasolevate spetsialistide vananemisele. Vägisi jääb tunne, et meie käed jäävad üksi lühikeseks. Siiralt loodame, et meie liitumisest kasvab välja hea sünergiaga koostöö,“ ütleb Konnimois.

„Isiklikult olen üsna pikka aega tegelenud masinatööstuse ettevõtete käivitamise ja arendamisega, töötlemisest kuni tootearendusteni välja. Mitmeid aastaid suunanud oma tähelepanu tootearendustega tegelevate tiimide ja ettevõtete toetamisele, pakkudes neile oma ettevõtete tehnoloogilist tuge. Alates 11 erinevast satelliidiprojektist (näiteks ESTCube-1 ja -2), kuni masinaehituse tudengitele stipendiumi andmise ja Tudengivormeli tiimi regulaarsele toetamisele. Mulle meeldib end motiveerida mõttega, et sellistest väikestest sammudest on kasvanud Eestis välja mitmeid maailmatasemel ettevõtteid, kellest viimased säravamad tähed on Solaride, Vok Bikes, Comodule ja teised,“ ütleb ta.

„Olen veendumusel, et eelpool mainitud MTÜ-de tegutsemine ei saa olla vaid sponsorite abil toetatavad tegevused, vaid riigi strateegiline huvi sellist laadi ettevõtmistesse panustamine. Olen kindel, et Tudengivormeli tiimi vilistlastele võib anda teise kõrgharidust tõendava diplomi kõrvale,“ kinnitab Veljo Konnimois.

„Et sellist laadi tootearendus käivituks noorte seas võimalikult vara, on vaja rohkem kui juhuslikke kokkusattumusi. Kui see jääbki nö juhuslikukeks valikuteks või õnnestumisteks, saame omalt poolt teha maksimumi, et need oleksid maksimaalselt ettevalmistatud ja koordineeritud juhused. Noori tuleb tõsisemalt hakata suunama juba lasteaiarühmadest, motiveerima põhikooliastmetes tegelema inseneeria valdkondadega väikeste sammudega kuni keskastme tootearenduse võistluslike momentideni nt. Robotexi süsteemse toetuse kuni õpilasfirmade maksusoodustusteni. Õpetajad ja juhendajad, kes selliste noortele suunatud ettevõtmiste motiveerimise ja ametialaste oskuste õpetamise eest väljas on, ei tohiks vireleda Eesti keskmisest madalamat palka saades,“ on Masinatööstuse Liidu nõukogu esimees veendunud.

„Kui eelpool toodu välja arvata, on Eestis ju täitsa tore toimetada ja tegutseda. Kahju, et kui oled hingega sügavuti asja juures, tunnetad murekohti, mis röövivad une,“ ütleb Veljo Konnimois.

Foto: Eesti Masinatööstuse Liit

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields