Avaleht

Tööandjate aastakonverents: Töö ei lõpe, aga ebavõrdsus suureneb

Töö ei lõpe ja tööd tuleb teha rohkem kui seni, ent ohuks on ebavõrdsuse kiire suurenemine ning seda just vajalike oskuste ja teadmiste pinnalt, leiti täna Eesti Tööandjate Keskliidu 100. juubeliaasta konverentsil Tuulelohe Lend „Töö lõpp?“.

Tööandjate keskliidu juhataja Toomas Tamsare sõnul on selge, et töö ei lõpe, aga töö muutub ja see esitab suured väljakutsed nii tööandjatele, töötajatele kui ka poliitikakujundajatele.

„Osad töökohad kaovad, osad tekivad juurde ja meil võib tekkida olukord, kus meil samal ajal on inimesi üle ja puudu. Ebavõrdsus suureneb ja seda just oskuste ja teadmiste pinnalt, sest uued töökohad eeldavad tänasest hoopis teistsuguseid oskusi. Praegu aga ei ole koguni kolmandikul tööealistest omandatud erialast haridust. Kuidas saavad nad hakkama, kui lihtsad tööd võtavad üle automaadid ja robotid,” ütles Tamsar.

Tamsare sõnul sunnib see poliitikakujundaid vastu võtma olulisi, kuid ka ebapopulaarseid otsuseid. „Näiteks – võibolla tuleks osa erialade õpetamine ülikoolides lihtsalt ära lõpetada. Või kuidas me korjame kokku maksuraha olukorras, kus üha enam inimesi ei tööta 40 tundi nädalas ja ühel kohal? Meil ei ole veel tegelikult seda diskussiooni, oleme sellega võib-olla juba hiljaks jäämas,” lisas ta.

Muutuv töö esitab väljakutsed ka tööandjatele, kes peavad olema valmis ise juhtidena muutuma ja oma organisatsioonid ümber ehitama. „Kuidas kaasata tööle nii noori, vanemaealisi kui ka vähenenud töövõimega inimesi, samuti välismaalastest töötajaid? Kuidas teha töötajatest oma organisatsiooni fännid ja saavutada see, et igaüks tunneks: minu tööl on mõte!” rääkis Tamsar. „Just tööandjate võimekusest muutustega kaasa minna sõltub paljuski see, kas Eesti on selles suures muutuse protsessis võitja või kaotaja.”

Tööandjate 100. juubeliaasta konverentsil lahkasid väljakutseid tööandjale ja ettevõtjale Circle K Eesti peadirekor Kai Realo, ABB Balti regiooni juht Bo Henriksson, AS Elering juhataja Taavi Veskimägi, ja Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar.

Kirjanik Viivi Luik rääkis töö rollist ja pühendumisest, strateegilise meedia ekspert Raul Rebane töötegemise tajust Eestis.
Häädemeeste Keskkooli 8. klassi õpilane Pauliine Põldmaa avas noorte vaadet töötegemisse, Töötukassa juhtumikorraldaja Tom Rüütel vaatles töö tähendust vähenenud töövõimega inimeste seisukohast.

Vestlusringis „Kuidas töötab maailm ja kuhu tahab Eesti jõuda“ debateerisid tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski, NG Investeeringute juhatuse esimees Jüri Käo, Swedbank Eesti juhatuse esimees Robert Kitt ja rahvusvaheline e-äri juht Kati Vabi.

Konverentsi peamise ettekande pidas Eesti Vabariigi President pr Kersti Kaljulaid.

Konverentsi salvestust on võimalik vaadata postimees.ee portaalis.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields