Avaleht

Tööandjate aastakonverents: rahvastiku vähenemise probleem ei lahene iseenesest

Rahvastiku vähenemisega seotud probleemid on aktuaalsemad kui kunagi varem ja need ei lahene iseenesest või kui lahenevad, siis mitte meie soovitud suunas, leiti eile toimunud Eesti Tööandjate Keskliidu konverentsil Tuulelohe Lend 2018 “Kuidas me kestame?”

Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsari sõnul oleme aastaid rahvastiku vähenemise probleemist rääkides peitnud pea liiva alla, sest me ei taha kuulda ebamugavat tõde. “Ebamugav tõde on nii see, et liikudes heaoluriigi suunas ja olles avatud muu maailma trendidele, muutub meie pere- ja lastemudel. Ebamugav tõde on see, et maailmas

inimesed liiguvad üha enam ja nii ka Eestis. Ebamugav tõde on, et nii kiiresti väheneva tööjõuga ei suuda me oma riiki selliselt üleval pidada,” sõnas Tamsar.

“Mis on oluline – ei ole olemas ühte või teist lahendust, mis lahendaks kõik rahvastikuprobleemid. Lahendused on komplekssed, tuleb kõiki lahendusversioone kaaluda – tuleb tegeleda sündivusega, töörändega, tootlikkuse kasvu ja riigiaparaadi vähendamisega, lisaks eakate ja osalise töövõimega inimeste tööle kaasamisega,” lisas Tamsar.

Politoloog Rein Taagepera sõnul on meil viis elementi, mis meie püsimajäämist saavad ohustada: “Esiteks võimalik rünnak väljastpoolt, teiseks nii vilets olme, et surrakse varakult või põgenetakse mujale, nii vähe lapsi, et rahvaarv kahaneb alla kriitilise piiri, neljandaks liigne kapseldumine oma kultuuri ja viimaks liigne vastuvõtlikkus välismõjudele, nii et kultuur lahustub laiemasse kultuuripiirkonda,” sõnas Taagepera.

Poliitikute diskussioonpaneeli juhtinud õiguskantsler Ülle Madise võttis päeva kokku aga optimistlikult: “Rahvastikuprobleemidega tegeledes tuleb hoida lootusrikast meeleolu ükskõik kui rasked on lahendused ja olukorrad. Teiseks saab igaüks oma kodus ja tööl teha asjad ära parimal võimalikul viisil. Nii jääbki Eesti kenasti kestma!”

Eesti Tööandjate Keskliidu konverentsil lahkasid mõtteid rahvastiku püsimajäämisest politoloog Rein Taagepera, rahvastikuteadlane Tiit Tammaru, Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo soomere, rändetrendide ekspert Ave Lauren  ja majandusteadlane Raul Eamets. Ettevõtjate muresid ja lahendusi pakkusid Nortal AS juht Priit Alamäe ja MOVE Guides tootejuht Kristjan Lepik. Noorte nägemust tuleviku-Eestile jagas kodanikuaktivist Martin Noorkõiv, Eestis elavate venelaste perspektiivi avas Katja Danilova.

Õiguskantsler Ülle Madise juhitud vestlusringis “Kestmise valikud” debateerisid Yoko Alender, Martin Repinski, Helmen Kütt ja Viktoria Ladõnskaja.

Konverentsi otseblogi on loetav siin.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields