Avaleht

Tööandjad: tervisekriis on kontrolli all, nüüd on viimane aeg panna paika väljumiskava

Kolmapäeval kogunenud Tööandjate Keskliidu volikogu nentis, et  Eesti meditsiinisektor on tervisekriisi haldamisega hästi toime tulnud. Samas teeb neid murelikuks Eesti kriisist väljumise tegevusplaani puudumine.

„Ajal, kui Euroopa Komisjon on andnud selged suunised kriisist väljumiseks ja teised riigid leevendavad järk-järgult piiranguid (näiteks Austria, Taani, Norra ja Tšehhi), et majandus saaks hakata taastuma, ei ole Eestis konkreetse tegevuskavani jõutud. Riik vajab piirangutest väljumise plaani, mis vaatab mitu kuud ette ning kus on selgelt paigas kõigi osapoolte rollid,“ ütleb Aas. Tema sõnul tasub jagada kogemusi ja praktikaid ka naabritega, kes on kriisist väljumisel meist mitu sammu ees.

„Jagame riigijuhtide ja teadlaste muret inimeste tervise pärast. Samas on näha, et Eesti tervishoiusüsteem saab tänase olukorra ohjamise ja koroonaviirusse nakatunute raviga kenasti hakkama. See annab kindluse, et võime asuda piiranguid leevendama. Seejuures toetame lahendusi, mis võimaldab inimeste laiemat testimist, eelkõige viiruse vastaste antikehade tuvastamist. Teadmatus on üks halvimaid asju, mis külvab asjatult hirmu, ega lase eluga edasi minna,“ ütleb Tööandjate Keskliidu tegevjuht Arto Aas.

„Jätkuvalt on oluline teema isikukaitsevahendite kättesaadavus. Kui meditsiini- ja toiduainetööstuses on see olnud tavapärane norm, siis nüüd laieneb see sisuliselt kogu kõigile. Me peame õppima elama koos viirusega ning maske vajavad lisaks eesliini töötajatele ka teised, eriti vanemaealised inimesed. Riigil võimalused kvaliteetset varustust hankida on kahtlemata suuremad, kui igal ettevõtjal eraldi,“ toonitab ta.

„Kui on olemas vajalikud kaitsevahendid, saab hakata taastuma ka majandus ning inimesed naasta samm-sammult oma tavapärasesse elurütmi. See on ülioluline, et meil ei järgneks tervisekriisile veelgi tõsisem sotsiaalne ja majanduslik kriis,“ sõnab Aas. Eriolukorra venima jäädes kandub kriis edasi kõikidesse ettevõtlusharudesse, mis toob aasta teises pooles kaasa väga suure tööpuuduse kasvu ja majanduslanguse.

„Eesti Pank on öelnud, et iga nädal täiendavaid piiranguid toob kaasa Eesti majanduse kahanemise 0,5 protsendi võrra ehk ühiskond kaotab piirangute tõttu 140 miljonit eurot nädalas. Selle kõrval on riigile tervikuna vajaliku testimisvõimekuse ja isikukaitsevahendite soetamise kulu peenraha. Rääkimata töö kaotanud perede toimetulekuraskustest, riigi saamata jäänud maksutuludest ning aina süvenevast majanduskriisist. Eesti inimesed on peagi väsimas piirangutest ja ka ettevõtjad vajavad riigilt positiivseid signaale,“ ütleb Tööandjate Keskliidu tegevjuht.

Piirangute järk-järgulisel leevendamisel tuleks Arto Aas hinnangul alustada kõige väiksema riskiga tegevustest:

  • Plaanilise ravi taastamine kõikides raviasutustes
  • Lasteaedade ja koolide töö taastamine
  • Tööjõu vaba liikumise võimaldamine naaberriikidega
  • Kaubanduskeskuste avamine sarnaselt teiste kaubanduspindadega

Tööandjate Keskliidu volikokku kuuluvad kolmekümne Eesti olulise mõjuga ettevõtte omanikku ja tippjuhti, kes annavad tööd tuhandetele inimestele on olulised maksumaksjad ja eksportöörid.

 

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields