Avaleht

Tööandjad: riik peaks energiakriisis ettevõtteid kohtlema võrdselt

Riigi toetused energiakriisis ettevõtetele peaksid olema kõigile võrdsed või täpselt sihitud ning vajaduspõhised. Praegune lahendus ei paista olevat kumbagi, leiab Eesti Tööandjate Keskliidu tegevjuht Arto Aas.

Valitsuse otsusel saavad energiakriisis väike- ja mikroettevõtjad eratarbijatega sarnastel alustel universaalteenuse hinnaga elektrit osta. Eesti Tööandjate Keskliidu liikmete hinnangul on see keskmiste ja suurte ettevõtete suhtes ebaõiglane ning majanduslikult ebaloogiline.

Nimelt saavad praeguse plaani järgi toetust kõik inimesed ja ettevõtted, välja arvatud:

  • Eesti kõige suuremate energiakuludega ettevõtted
  • Eesti kõige suuremad tööandjad
  • Eesti kõige suuremad eksportöörid
  • Eesti kõige suuremad maksumaksjad

Nendes ettevõtetes töötab peaaegu pool Eesti erasektori töötajatest ja kes maksid poole riigi maksutulust. Lisaks sõltub suuremate ettevõtete käekäigust ka tuhandete väike-ettevõtete toimetulek.

Ühtlasi saadab riik sõnumi välisinvestoritele, et suuri tööjõu- ja energiamahukaid investeeringuid pole siia mõtet tuua. Samal ajal teame, et meie lähimad naabrid ja konkurendid Skandinaavias ning Kesk-Euroopas toetavad oma ettevõtteid. Kui Eesti seda ei tee, on meie ettevõtted rahvusvahelisest konkurentsist väljas. See tähendab koondamisi, samuti väiksemat majanduskasvu ja maksutulu.

Eesti suuremad tööandjad ootavad seega Eesti Valitsuselt ettevõtete võrdset kohtlemist ja sellise lahenduse otsimist, mis toetaks meie ettevõtete rahvusvahelist konkurentsivõimet.

Lisaks tuletame meelde, et toetused on ainult lühiajaline meede. Konkurentsivõimelise hinnaga energia on ettevõtlusele kriitilise tähtsusega. Seetõttu ootavad tööandjad valitsuselt pikaajalist plaani, kuidas soodustatakse uute tootmisvõimsuste rajamist, mis tagaks tarbijatele mõistliku hinnaga energia aastaringselt. Nii Eesti siseriiklikud võrguühendused kui ülekandevõimsused naaberturgudega peavad kiirelt paranema, aga Eestil peab olema ka endal võimekus vajalikul määral energiat toota. Samuti vajavad kiiret ülevaatamist börsireeglid ja üldine turukorraldus.

Eesti Tööandjate Keskliit ühendab endas kõiki peamisi majandusharuliite ja paljusid Eesti suurettevõtteid. Kokku esindab liit otse ja läbi haruliitude rohkem kui 2000 Eesti ettevõtet, mis omakorda on tööandjaks 250 000 töötajale.

Foto: Matthew Henry/Unsplash

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields