Avaleht

Tööandjad ja Koda: Teekond maailma parima ettevõtluskliimaga riigiks algab suhtumisest ettevõtjatesse

Eesti tööandjaid ja ettevõtjaid esindavate organisatsioonidena tunneme muret Eesti poliitilises kultuuris maad võtvate ettevõtjaid halvustavate hoiakute ja väljaütlemiste pärast. Peame ohtlikuks ja mõtlematuks, kui Eesti poliitiline eliit hakkab ennast vastandama Eesti majandusele ja ettevõtlussektoris töötavatele inimestele, kahjustades nõnda Eesti ettevõtluskeskkonda, seisab Eesti Tööandjate Keskliidu ja Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ühises pöördumises peaminister Taavi Rõivasele.

Tuletame meelde, et parim ettevõtluskliima ei ole privileeg ettevõtjatele, vaid võimalus soodsate arengute tekkeks, töökohtade loomiseks ja vääristamiseks, majanduskasvuks, ekspordiks, välisinvesteeringute ja turistide juurdevooluks ning veel paljuks muuks.

Seega ei saa jätta tähelepanuta, et teie valitsuse liige on rünnanud ühte ettevõtjate sektorit, milles antakse tööd tuhandetele inimestele ja makstakse riigile ligikaudu pool miljardit eurot makse aastas. Ka üheainsa seadusi ja reegleid järgiva kuitahes väikese ettevõtja halvustamine valitsuse liikme poolt ei oleks vastuvõetav. Kui täna rünnatakse ühte, annab see signaali, et homme on lubatud rünnata järgmist.

Pöördume Teie kui valitsusjuhi poole, et annaksite hinnangu, kas Vabariigi Valitsuse liikme J.Ossinovski ettevõtjaid solvav avaldus sotsiaalmeedias, milles ta nimetab majandusharu inimeste tapmise pealt kasumi teenijateks, on teie valitsuse seisukoht ning väljendab selle koalitsiooni üldist meelsust Eesti ettevõtluse suhtes?

Meil ei ole mingeid vastuväiteid tegevusele, mis vähendaks alkoholi tarbimist Eestis ja piiraks alkoholi kättesaadavust noortele ning keegi ei ootagi terviseministrilt alkoholipiirangute kaotamist, kuid valitsuse liikmeks olemise standard nõuaks siiski võimekust olla dialoogis sektoritega, millele väga olulisi uusi piiranguid püütakse kehtestada.

Kutsume valitsuse liikmeid üles vastastikku lugupidavale koostööle ettevõtlussektoriga. Leiame, et ettevõtjad ja poliitikud peaksid istuma ühise laua taha, et arutada Eesti elus olulisi probleeme sisuliselt, sildistamata ning otsima ja leidma ühiselt aktsepteeritavaid ja läbianalüüsitud lahendusi, mis Eesti elu edasi viiks. Poliitilise eliidi hoiakud ettevõtlusvaldkonna suhtes on määrava tähtsusega ühiskondlike hoiakute kujundamisel ja Eesti konkurentsivõime kujundamisel. Teekond maailma parima ettevõtluskliimaga riigiks algab suhtumisest oma ettevõtjatesse.

 

Lugupidamisega

Toomas Tamsar, Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja

Mait Palts, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor

9.11.2015

Tallinnas

Peaministri vastus 17. novembril 2015

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields