Avaleht

Tööandjad ei toeta töötuskindlustusmakse määra tõstmist

Tervise- ja tööminister Peep Peterson käis eile välja idee tõsta töötuskindlustusmakse määra.

Seda kommenteerib Eesti Tööandjate Keskliidu juht ja Töötukassa nõukogu liige Arto Aas:

Eesti Tööandjate Keskliidu ettepanek on jätta tööstuskindlustusmakse määr praegusele tasemele, kus töötaja osa on 1,6% ja tööandja osa 0,8%. Selline maksemäär tagab Töötukassale piisavad tulud oma kohustuste täitmiseks.

Töötuskindlustusmakse on sihtotstarbeliselt kogutav maks. Seetõttu tuleks enne maksemäära muutmist esmalt üle vaadata Töötukassa pakutavad teenused ning nende põhjendatus. Pole saladus, et viimastel aastatel on uusi teenuseid ja toetuseid üha juurde tulnud, millel kõigil on oma hind.

Prognooside kohaselt on töötuskindlustuse kogukulud tänavu 255 miljonit, tulud 258 miljonit eurot. Lisaks on Töötukassal eelmise aasta lõpu seisuga reserve 506 miljonit eurot. Seega on Töötukassa tulude ja reservide maht on hetkel täiesti piisav, et olla tööpuuduse suurenemiseks valmis. Ligi 20-protsendilise inflatsiooni tingimustes pole praegu rahavaru kogumine ka majanduslikult otstarbekas, selle reaalne väärtus kahaneb kiirelt.

Tööandjatel ja töövõtjatel seisab lähikuudel ees keeruline aeg, mille põhjuseks on nii Ukraina sõja mõju, energiahinna ja muude sisendite kallinemine, inflatsioon ühiskonnale laiemalt ning tööjõupuudus, mis survestab tööjõukulusid. Eksperdid ennustavad majanduse jahtumist aasta teises pooles. Põhjendamatu maksutõus pingestaks nii töötajate kui ettevõtjate olukorda veelgi. Sellistes tingimustes on maksurahu ja stabiilsus eriti oluline.

Lisainfo:

Rivo aitab kaasa Tööandjate Keskliidu tegemiste ja selle liikmetele oluliste teemade avalikkusele selgitamisele. Varasemalt on ta töötanud enam kui 20 aastat ajakirjanduses, sellest lõviosa Eesti juhtivas majanduslehes Äripäev, kus lisaks ajakirjanikutööle juhtis ka erinevate toimetuste tööd ning aitas käivitada Äripäeva raadiot. Vabal ajal panustab vabatahtlikuna erinevatesse projektidesse, tegeleb kestvusspordiga, loeb palju ja uurib teekultuuri ning korraldab teetseremooniaid.

Rivo Sarapik

Kommunikatsioonijuht

+372 51 48 417

rivo.sarapik@employers.ee

Foto: Andres Putting/Ekspress Meedia

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields