Avaleht

Tööandjate ja ametiühingute ootustes miinimumpalgale on suured käärid

26. mail toimus miinimumpalga läbirääkimiste teine kohtumine. Varasemalt oli Eesti Ametiühingute Keskliit teatanud oma soovist tõsta alampalk järgmisest aastast 560 eurole. Tööandjad vastasid vastavalt volikogu antud suunistele ettepanekuga tõsta miinimumpalk kahe aasta jooksul 448 eurole.

Meie ettepaneku kohaselt tõuseks miinimumpalk 2016. aastast 417 eurole ning 2017. aastast oleks miinimumpalk 448 eurot. Praegu on miinimumpalk 390 eurot. Ametiühingud vastasid ettepanekuga tõsta üleriiklik alampalk järgmisel aastal 488 eurole ja 2017. aastal 609 eurole ehk 25% võrra mõlemal aastal.

Tööandjate keskliidu juhataja Toomas Tamsare sõnul tuleb miinimumpalka tõstes silmas pidada, et ei kannataks töötajad, kes teenivad miinimumi või selle lähedast töötasu. „Liiga järsk tõus võib viia just madala kvalifikatsiooniga tööjõudu vajavate ettevõtete tegevuse kokku tõmbamiseni või Eestist ära kolimiseni, mis jätaks need inimesed hoopis töötuks ja riigi toetuse peale. Oleme viimase aasta jooksul juba näinud mitme tööstuse sulgemist põhjusel, et regioonis on madalamate tööjõukuludega riike,” ütles Tamsar. “Meie pakutava alampalga kasvu puhul võime olla üsna kindlad, et ettevõtjad saavad hakkama. Ka madalapalgaliste elujärg veidi paraneb ja, mis kõige olulisem, nende töökohad seejuures säilivad.”

Tööandjate pakutav miinimumpalga kasv on kiirem kui Eesti keskmise palga kasv, mis aitab alampalka viia keskmisele palgale lähemale. Inimeste reaalselt ostujõudu suurendab ka tarbijahindade langus. Tööandjad toetavad võimalikult pikaajalise miinimumpalga kokkulepe sõlmimist, et nii tööandjatel kui ka töötajatel oleks kindlustunne.

Eesti miinimumpalk on ka praegu üks suuremaid Ida-ja Kesk-Euroopas, kõrgem on see vaid Poolas (409 eurot), Horvaatias (395 eurot) ja Sloveenias (748). Lätis ja Leedus, kes on Eesti peamised konkurendid töökohtade pärast, on miinimumpalk vastavalt 360 ja 300 eurot.

Miinimumpalka teenis Eestis tänavu esimeses kvartalis ca 25 000 täistööajaga töötavat inimest. See on hinnanguliselt 5% töötajatest. Kuni 500 eurot teenib umbes 80 000 töötajat.

Eestis lepivad miinimumpalgas kokku sotsiaalpartnerid Eesti Tööandjate Keskliit ja Eesti Ametiühingute Keskliit. Eesti Tööandjate Keskliidu delegatsiooni läbirääkimistel kuuluvad Toomas Tamsar, Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu esindaja Feliks Mägus, Tekstiililiidu esindaja Meelis Virkebau ja keskliidu jurist Piia Simmermann. Läbirääkimised jätkuvad 8. juunil.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields