Avaleht

Soovitus: Mida kuulata Arvamusfestivalil

Eesti Tööandjate Keskliit osaleb reedel ja laupäeval Arvamusfestivalil kahes arutelus: reedel kl 13 Kindlalt juhitud Eesti laval diskussioonis “Mitme rikkama hulka kuulub uuspõhjamaine Eesti?” ning laupäeval kl 12.30 Sooalal paneelis “Eestile naispresident?”

Et enam kui 200 arutelu seast üles leida kõige põnevamad ja olulisemad, panime kokku lühikese listi diskussioonidest, kus kindlasti kaasa mõelda tasub:

Reedel

Kl 13 Kindlalt juhitud Eesti alal
Mitme rikkama hulka kuulub uuspõhjamaine Eesti?
Räägime Eesti majandusest tervikuna ja keskendume majanduse konkurentsivõimele. Millises seisus oleme täna, millised on tulevikusuunad? Millised on meie tugevused ja milliseid kohti tuleks rohkem järele aidata? Kust ja kuidas peaks tulema Eesti majandusele järgmine kasv? Puudutame innovatsiooni, ettevõtluskeskkonna arendamist ja Eesti maksusüsteemi tulevikku ning mõtleme, kuidas need meetmed aitavad kaasa suurema jõukuse tootmisele.
Osalejad: Kaja Kallas (Euroopa Parlamendi liige), Aivar Sõerd (Riigikogu liige), Toomas Kivimägi (Riigikogu Majanduskomisjoni esimees), Erkki Raasuke (LHV Groupi juhatuse liige), Toomas Tamsar (Eesti Tööandjate Keskliidu esimees)

kl 13 Ettevõtlusalal:
Mis kasu on Eestile start-upidest?
Selle üle, kas start-up’idel (ehk idufirmadel) loovad väärtust Eesti majanduse jaoks, on tihti arutelusid. Usutakse, et majanduse elavdamiseks on kasu traditsioonilistest ettevõtetest, kes loovad käega katsutavaid tooteid ning kelle kogu tegevus disainist tootmise ja müügini toimub Eestis. Ka investorid on tihti start-up’idesse investeerimisel tulemustes pettunud. Mis kasu start-up’idest siiski majandusele on? Kas neis loodud innovatsioon aitab ka muud majandust? Millist tööjõudu nad loovad? Aga millist mainet Eesti jaoks? Ja mis on siis ikkagi need teenused, mida start-up’id pakuvad ning kellele neist kasu on?
Osalejad: Toomas Kivimägi (Riigikogu majanduskomisjon), Elise Sass (Microsoft), Margus Uudam (Ambient Sound Investment), Sten Tamkivi (Teleport)

kl 13 Toimiva riigi alal:
Kuidas riigi tulu kasvatada?
Kui tavapäraselt keskenduvad riigireformi arutelud riigi kuludele ja eelkõige nende kärpimisele, siis Arvamusfestivali riigivalitsemise teemaala avame hoopis võrrandi teise poole ehk tulude lahkamisega. Küsime, kuidas raha riigieelarvesse juurde saada? Mida ja kuidas maksustada? Millised on kasutamata võimalused tulu suurendamiseks? Mis on riigi roll tulude suurendamisel? Tuleme rahandusministrile appi. Lükkame maksudebati uuesti kännu tagant lahti ja korjame raha maast üles.
Osalejad: Viljar Arakas, Olari Taal, Kaidi Ruusalepp, Veiko Lember

Kl 17 Oruala
Kuidas jõuda koostöös välisturgudele?
Eesti ettevõtjate koostöövõimekus – milline see on? Toimivad lahendused välisturgudele liikumisel. Miks mõned asjad on kellelgi hästi toimunud, millised on õppetunnid.
Osalejad: Anne Sulling, Sven Mats, Ivar Siimar, Robert Kitt.

kl 18 Ettevõtlusalal:
Vastutustundlik ettevõtlus – a keda huvitab?
Mis seisus on Eesti tarbimiskultuur ja millest lähtuvad ostuotsused? On see hind, emotsioon, kaupleja hea maine või hoopis midagi muud? Soovides jätkusuutliku elukeskkonda, peame me kõik selle säilimisse panustama ja ressursside kasutust hoolikalt läbi mõtlema. Vastutustundlik käitumine on siinkohal kriitilise tähtsusega, kuid kas initsiatiivi allikaks on tarbijad või ettevõtjad? Kuidas peaks jagunema vastutus tänapäeva tarbimiskeskkonnas? Soovides lisaks kasumi teenimisele ka ühiskonnale midagi tagasi anda, kasvab toote või teenuse hind. Kui palju selline teguviis läheb Eesti tarbijale korda ning kuivõrd on hoolivamate tarbijate kasvatamine haridussüsteemi ülesanne?
Osalejad: Andres Sooniste (Tarbijakaitseameti peadirektor), Andrus Soodla (Danske Banki ettevõtete panganduse asedirektor), Margit Härma (kohvikuteketi MAMO perenaine), Lilli Jahilo (moedisainer)

Laupäeval

kl 12 VUNK innovatsioonialal
Start-upid ja suurettevõtted – kuidas tekib sünergia?
Milliseid müüte peab murdma, et suurendada koostööd uute ja traditsiooniliste äride vahel? Kas ja kuidas saavad suurettevõtted ja start-up´d olla teineteisele tulevikus rohkem kasulikud? Kuidas innustada suurettevõtteid kasutama rohkem avatud koostöö- ja innovatsioonimudeleid? Millist väärtust näevad koostööst idufirmad?
Osalejad: Heidi Kakko (EstBAN), Holger Haljand (Eesti Telekom), – esinejad ei ole veel 100% lõplik

kl 12.30 Sooala
Eestile naispresident?
Kui naiste kaasamine ühiskonna võtmepositsioonidele on kasulik
(uuringutega tõestatud), siis miks seda ikkagi ei tehta? Räägime naiste
staatusest ühiskonnas, eriti poliitikas, aga ka ettevõtluses. Kui Eestil
oleks naispresident, siis kas sellel oleks lisandväärtus ühiskonnale?
Kui jah, siis milline? Millised on peamised takistused naispoliitikute
teel ning kas neid on võimalik vältida? Kas Eesti on valmis naissoost
riigijuhtideks? Aga ärijuhtideks? Kas naisjuht on midagi, milleks peab
eraldi VALMIS olema?
Osalejad: Marju Lauristin, Viktoria Ladõnskaja, Raul Rebane ja Toomas Tamsar

kl 13 Toimiv riik alal
Riik – tee mind rikkaks
Eesti riiki kirjeldatakse kui liberaalset ja „õhukest“. Kuidas aga tegelikkuses on? Õhuke, paks või hoopis parajas vormis? Hiljutisest valimiskampaaniast üles puhutud lubadustest kainenedes on hea arutada tegelike võimaluste üle. Soov saada rohkem ja paremaid teenuseid ei lähe kokku piiratud võimalustega. Mida me tahame, et riik teeks ja millest võiks ta loobuda? Mis peaks olema üksikisiku, ettevõtja ja mis riigi vastutus?
Osalejad: Jaan Pillesaar, Andrei Liimets, Tõnu Mertsina

kl 15.30 Ettevõtlusalal
Ettevõtlus kui maaelu vedur
Ettevõtjad koos ettevõtlusministriga arutavad selle üle, kuidas maapiirkondades ettevõtlusega tegeleda nii, et see oleks kasulik nii ettevõtjatele endale kui ka kohaliku piirkonna arengule.
Mida teha, et initsiatiivikad inimesed maal ettevõtlusega tegelema hakkaksid?
Kuidas täna omavalitsused ettevõtlust toetavad, mida omakorda ettevõtjad neilt ootavad ja kui realistlikud üldse ootused teineteise suhtes on? Uuel aastal jõustuv omavalitsusreform tõotab kaasa tuua suuri muutusi. Mis siis muutub, kas reform aitab kaasa ettevõtluse arengule? Mida ettevõtjad uuest reformist arvavad?
Osalejad: Ettevõtlusminister Urve Palo, Alvar Roosimaa (Jaanihanso siidrivabriku omanik), Taastusravikeskus Estonia juhatuse esimees Andrus Aljas, Leisi Lapikoja omanik Maire Forsel

kl 17 Postimehe ala
Kas Eesti on Balti tiigri tiitlist ilma jäämas?
Viimasel paaril aastal on Läti ja Leedu majandused kasvanud Eestist
kiiremini ning Leedu on mitmes konkurentsivõime edetabelis meist mööda
vuhisenud. Arutleme, kas Eesti on oma majanduslikku liidripositsiooni
isegi Balti riikide seas kaotamas ja mida teha, et see nii ei läheks.
Osalejad: SEB strateeg Peeter Koppel,vandeadvokaat ja maksuekspert Marko Saag, Saku ja Aldarise juht Margus Kastein

Kogu festivali kava näeb siin:
http://www.arvamusfestival.ee/kava/

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields