Avaleht

Selgus parim regionaalne praktikakoha pakkuja

Pildil haridusminister Tõnis Lukas (vasakult), Eesti Tööandjate keskliidu tegevjuht Arto Aas, Tarmetec OÜ juhatuse esimees Toomas Lepp ja tehnoloogiaosakonna juht Karl Englas täna konkursi autasu vastu võtmas. Foto Margus Ansu, Tartu Postimees/Scanpix.

Eesti Tööandjate keskliidu konkursi „Parim regionaalne praktikakoht“ võitis Tartu metallitööstus Tarmetec. Ettevõtte tegevjuhi Toomas Lepa sõnul tasub noortele tööturul vaja minevaid praktilisi oskuseid juba põhikoolis tutvustama hakata.

Tarmetec pakkus viimasel õppeaastal praktikat 20 noorele nii tootmises kui kontoris, sealhulgas inseneeria, logistika, laonduse, IT ja personalitöö alal. Praktikal käisid nii kutse- kui üliõpilased.

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas märkis, et kutsehariduse roll meie tööstuse ja üldiselt majanduse edenemisel on väga suur. „Seisan hea selle eest, et meie kutseharidus oleks kvaliteetne ja professionaalsete kutseõpetajate töö väärtustatud. Kutsehariduses käivitub uuest aastast tulemusrahastuse süsteem ja tõuseb kutsekoolide õpetajate palk. Õpetajate palga kasvuks kavandatakse 10 miljonit ning kutseõppeasutuste tegevuskulude kasvuks 9 miljonit eurot, millest 6 miljonit on mõeldud tulemusrahastuse süsteemi rakendamiseks. See annab koolidele võimaluse õpetajaid motiveerida ja kaasata kutseõppesse töömaailma spetsialiste, samuti ajakohastada õppebaase, tehnoloogiaid ja seadmeid. Tarmetec on Lõuna-Eestis suurepärane näide, kuidas ettevõte panustab haridusse ja koolitab endale järelkasvu, pakkudes nii praktikakohti kui stipendiume.“

Eesti Tööandjate keskliidu tegevjuht Arto Aas selgitas, et konkursi žüriid võlus ettevõtte eeskujulik tegevus Lõuna-Eestis kvalifitseeritud tööjõu järelkasvu koolitamisel. „Kvalifitseeritud töökäte puudus kimbutab Eestis paljusid valdkondi, eriti aga tööstust. Tarmetec on hea näide, et niisama kurtmine ei aita, vaid uue põlvkonna harimisse ja kaasamisse saab ettevõte edukalt ka ise panustada,“ kommenteeris ta.

Tarmeteci tegevjuht Toomas Lepp rõhutas, et töö tänapäevases tööstusettevõttes võib olla mitmekesiste karjäärivõimalustega ega ole füüsiliselt koormav. Õigete ja tööstustele vajalike oskustega töötajate paremaks ettevalmistuseks vajavad ka kutsehariduse probleemid teiste hariduse valdkonna küsimuste kõrval väärilist tähelepanu.

Näiteks on puudus kutseõpetajatest, kes tunneks ja valdaks tööstuses kasutatavat tehnoloogiat ning suudaks neid oskuseid noortele atraktiivsel ja eakohasel viisil edasi anda. Samuti saaks põhikooli noori näiteks valikainete kaudu viia kurssi tööstuste võimaluste ja vajadustega, mis aitaks neil õpingute jätkamisel häid valikuid teha.

Tarmetec OÜ teeb kolmandat aastat koostööd Tartu Rakendusliku Kolledžiga (VOCO), kus toimub ühe erialaaine raames väljaõpe ettevõttes inseneride juhendamisel. Selline praktiline õppetöö ettevõtte kaasaegsetel seadmetel valmistab noored ette ja praktikale tulles saavad nad juba seadmetel tööülesandeid täita. Samuti kasutab ettevõte töökohapõhist õpet.

Praktikantide leidmiseks pakub ettevõte aga ka näiteks tööampse esimese töökogemuse ja erialavaliku kindlustunde saamiseks ning pakub stipendiumeid nii kutse- kui üliõpilastele. Esimesed kolm stipendiumid anti välja sel sügisel ja järgmine voor on plaanis 2023. aasta kevadel.

Kuidas selgub parim regionaalne praktikakoht?

Eesti Tööandjate keskliidu korraldatud konkursile „Parim regionaalne praktikakoht“ said kandidaate esitada ettevõtted, kutseõppeasutused ja kõrgkoolid. Kandidaatidena sai üles seada ettevõtteid ja sihtasutusi, kes on läbi viinud eelneva kalendriaasta jooksul praktikat/õpipoisiõpet kutseõppuritele ja/või üliõpilastele.

Võitja valib hindamiskomisjon neljas kategoorias.

Peaauhinna ehk parima praktikakoha tunnustuse saab tööandja, kes tegeleb süsteemselt praktika ning töökohapõhise õppe pakkumisega ja jagab oma teadmisi teistega. Selle tiitli võitis sel aastal puidutööstus Thermory.

Parima regionaalse praktikakoha tiitli saab tööandja, kelle tegevus on loonud väärtust ka kohalikule kogukonnale.

Parima väikeettevõttest praktikakoha tunnustuse saab tööandja, kes vaatamata oma väiksusele tegeleb teemaga süsteemselt ja järjepidevalt ning näeb selles võimalust, et oma äri arendada.

Lisaks antakse välja parima välisüliõpilastele praktikavõimalusi pakkuva tööandja tiitel.

Järgmiste kategooriate võitjad kuulutatakse välja novembri jooksul.

Konkurss toimub seitsmendat aastat.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields