Avaleht

Riigireformi Radar: Eesti HIV-poliitika vajab kursimuutust

WHO standardite kohaselt kvalifitseerub Eesti olukord HIV-epideemiaks, mis ähvardab paljusid ühiskonnagruppe ja omab negatiivset mõju ka riigi SKP-le, kirjutavad Riigireformi Radari värskeimas kommentaaris Eesti Eratervishoiuasutuste Liidu juhatuse liige Andrus Loog ja mõttekoja Praxis tervisepoliitika analüütik Laura Aaben.

Ehkki Sotsiaalministeerium teeb pingutusi HIViga võitlemisel, on valitsuse tasemel ilmseid puudujääke. Riigireformi vaates on suurimateks etteheideteks suutmatus muutunud olukorrale kiiresti reageerida (ehk vastavalt riskigruppide muutumisele ennetustegevustes ümber orienteeruda) ja võimetus eri osapooli ehk teisi valitsusasutusi oma eesmärkide nimel tööle panna.

Riigireformi Radaril on poliitikakujundajatele HIV epideemiaga tegelemiseks kaks soovitust.

Esiteks: parlamentaarse erikomisjoni võib luua, kuid valitsus peab suutma põhjendada, miks erikomisjoni loomine on vajalik, sh mille poolest erineb HIV teistest intersektoraalset lähenemist nõudvatest rahvatervise probleemidest, mille leevendamiseks ei ole erikomisjonide loomist vajalikuks peetud.

Teiseks soovitame tõsiselt võtta sel aastal valmivat HIV ja AIDS riikliku strateegia lõpphindamise raportit ja poliitikat kiiresti korrigeerida, sh eraldada rohkem vahendeid ennetustegevuseks uutes riskigruppides.

Loe kommentaari täispikkuses Riigireformi Radari koduleheküljelt.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields