Avaleht

BusinessEurope’i Reformibaromeeter: Euroopa Liidu reformid edenevad liiga aeglaselt

Äsja ilmunud BusinessEurope´i kevadine Reformibaromeeter soovitab Euroopa Liidus vähendada ettevõtte loomise kulukust, suurendada investeeringuid teadus- ja arendustegevusse ja vähendada maksukoormust. Baromeetris juhitakse tähelepanu, et liikmesriigid on täide viinud vaid viiendiku Euroopa Komisjoni riigipõhistest soovitustest. 

BusinessEurope’ Reformibaromeeter soovitab Euroopa Liidu liikmesriikidel vähendada ettevõtte loomise aja- ja rahakulu. Praegu maksab ettevõtte loomine EL-i riikides keskmiselt kolm korda rohkem kui USA-s ja selleks kulub kaks korda rohkem aega. Samuti soovitatakse ettevõtluskeskkonda ja tööturu regulatsiooni hoida lihtsa, selge ja paindlikuna.

Samuti soovitatakse suurendada teadus ja arendustegevuse kulutusi. Praegu on on nende kulutuste osakaal SKP-st Euroopa Liidus 2%, USAs 2,7% ja Jaapanis 3,6%. Eesti valitsussektori majanduskasvusõbralike kulutuste osakaal riigieelarvest oli Reformibaromeetri hinnangul 37%, mis oli teiste Euroopa Liidu riikidega võrreldes Tšehhi järel teisel kohal, jäädes siiski osaliselt maha USAst (44%).

Reformibaromeetri hinnangul tuleks Euroopa Liidus vähendada ka maksukoormust ja valitsussektori kulutusi. Praegu on EL-s maksukoormus keskmiselt 50% kõrgem kui USAs ja 20% kõrgem kui Jaapanis. Sealhulgas on tööjõumaksude koormus nii madala kui ka keskmise palga puhul on 20-30% kõrgem kui USAs ja Jaapanis. Tööjõukulude kasvu soovitatakse mitte lasta muutuda kiiremaks kui majanduskasv.

Eesti valitsuse 2016. aastal tehtud reforme hinnati reformibaromeetris vastavalt Eesti Tööandjate Keskliidu antud sisendile kas ebapiisavaks (tööjõuturg, maksupoliitika) või osaliselt rahuldavaks (ärikeskkonna, innovatsiooni ning oskuste valdkonnas on nii positiivseid kui ebapiisavaid arenguid). 2017. aastal peaks Eesti Tööandjate Keskliidu hinnangul Eestis olema prioriteetsed reformid aktiivse tööjõuturu, teaduse arendamise ja innovatsiooni, hariduse ja riigireformi vallas. Samuti on Eesti üheks olulisemaks eesmärgiks erinevate tööturumeetmete väljatöötamine (teenused vanemaealistele, noortele, vähenenud töövõimega inimestele ja muudele spetsiifilistele gruppidele)

BusinessEurope’i Reformibaromeeter on saadaval SIIN

BusinessEurope on Euroopa Liidu riikide Tööandjate organisatsioonide katusorganisatsioon, Eesti Tööandjate Keskliit on BusinessEurope’i liige.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields