Avaleht

Raul Puusepp: teeme välistöötajate värbamisele restardi

Eesti Tööandjate keskliidu tööturu töörühma juht ja volikogu liige ning Tallinna Kaubamaja Grupi juhatuse esimees Raul Puusepp. Foto Gunnar Laak.

Tööandjad tervitavad arutelu ja selle järel ka samme välistöötajate värbamise lihtsustamiseks, kirjutab Eesti Tööandjate keskliidu volikogu liige ja Tallinna Kaubamaja Grupi juhatuse esimees Raul Puusepp Äripäevas. Süvenev töötajate puudus Eestis ei jäta meile muud võimalust, kui tahame head tervishoidu ja väärikat pensioni.

Eesti tööturgu iseloomustab juba aastaid kvalifitseeritud tööjõu puudus. Ligi kolmekümne aasta madala sündimuse tõttu jääb lähikümnenditel igal aastal puudu tuhandeid maksumaksjatest töötajaid ja ülalpeetavate arv kasvab. Sellega kasvab surve maksu- ja ülalpidamiskoormusele, samuti tervishoiule ja pensionisüsteemile.

Uued maksud ja maksukoormuse tõstmine lisaraha leidmiseks on lihtsama vastupanu teed minek ja tegeliku probleemi lahendamise edasi lükkamine. Ühiskonna jõukus luuakse ettevõtluses ja lõviosa riigi maksutulust ehk ühiselt kasutada olevast rahast on seotud palkadega. Seega peaks riigi kui majandusruumi kujundaja tähelepanu minema just sellele – nii praeguste töökohtade loomise tõrgete eemaldamisele kui selleks soodsate tingimuste loomisele. Üksnes see küpsetaks ümber jagatavat kooki suuremaks.

Tööandjad: kaotame või suurendame pikajaliste töölubade piirarvu

Täna on töötajate puudus aga ettevõtete arengu üks suuremaid pidureid. Arenenud riigid kasutavad lisaks kohalikele tööturul ka väliseksperte, kuid Eesti välistöötajate värbamise reeglid on arenenud maailma ühed karmimad. Eesti välistöötajate värbamise reeglid on aga arenenud maailma ühed karmimad. See rangus, vähenev tööealine elanikkond ja kõrged tööjõukulud juba pärsivad meie konkurentsivõimet.

Tööandjad soovitavad kas oluliselt suurendada või kaotada pikaajaliste töölubade piirarv (ca 1300 inimest aastas) ja kontrollida välistöötajate kasutamist teiste meetmetega nagu näiteks palga alammäär. Tark välistööjõupoliitika algab aga tugevast rahvusvahelisest kõrgharidusest, mis meelitab siia maailma parimad tudengid, kes hiljem siinsel tööturul end teostama ja riigi heaolusse panustama hakkavad.

Loe pikemalt Äripäevast.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields