Avaleht

Prognoos: majandus hakkab taastuma aasta teises pooles

Foto: Denis Shlenduhhov/Unsplash

Majanduse seis on 2023. aasta alguses nõrgemapoolne, kuid paranemist on oodata aasta teises pooles, selgub Rahandusministeeriumi värskest kevadprognoosist. Järgnevateks aastateks ennustavad ministeeriumi analüütikud mõõdukat majanduskasvu.

Eelmisel aastal kahanes Eesti SKP reaalne maht 1,3%. Kuigi tänavused väljavaated on veidi paremad, ei suuda see seda langust veel tasa teha. Siiski näib tulevik lootustandev, sest enamikes riikides paistab madalseis olema läbitud ja perspektiiv paranemas, toob ministeerium välja.

Kosuv kindlustunne Euroopa Liidus annab lootust, et aasta teises pooles pöördub kasvule ka Eesti eksport. Eelmise aasta lõpus sai kaupade eksport suure tagasilöögi ja madalseis jätkub ka sellel aastal, kuna toorme oluline kallinemine, eriti puiduga seotud tegevusaladel, pärsib esialgu hinnakonkurentsivõimet. Eesti ekspordi turuosa maailmas väheneb prognoosi kohaselt ka 2023. aastal.

Tööstusvaldkonnas on tootmine langenud eelmise aasta suvest. Sel aastal langeb sektori lisandväärtus mõõdukalt, kuid kasvab edaspidi.

Ehitusvaldkonda hindab prognoos enam-vähem tavapäraseks. Aasta alguses tagasid pooleli olevad tööd ja sõlmitud lepingud töö viieks kuuks, mis on viimaste aastate keskmine näitaja. Ehitusmahud on küll viimastel kvartalitel langenud, aga ehitusmahtude tase on pikema perioodi võrdluses küllaltki kõrge. Väljastatud ehituslubade maht on viimastel kvartalitel olnud langustrendil. Ehitusvaldkonnale ootab prognoos samuti mõõdukat kahanemist ja kasvu edaspidi.

Teenustevaldkonna väljavaated on sektori mitmekesisuse tõttu erinevad. Teenuste tegevusalade seas positiivsemana võib vaadelda majutuse ja toitlustuse, meelelahutuse, erinevate äriteenuste seisu, negatiivsemana aga kaubanduse, veonduse ja laonduse ning kinnisvaraalase tegevuse
seisu. Kokkuvõttes prognoosime teenuste sektorile selleks aastaks väikest langust ja edaspidiseks kasvu.

Lisaks kirjeldab prognoos ka riigi rahalist seisu. Võlakoormus kasvab ja eelarve püsib defitsiidis.

Värske prognoosiga saab põhjalikumalt tutvuda siit.

Märtsi lõpus avaldas oma prognoosi ka Eesti Pank. Sellega saab tutvuda siit.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields