Avaleht

Priit Alamäe: tööjõu küsimuste lahendamiseks tuleb kõigepealt hakata probleemidest sisuliselt rääkima

Priit Alamäe keskendus konverentsil Tuulelohe Lend 2018 Eesti tööjõuturuga seotud väljakutsetele, mis mõjutavad nii ettevõtjaid kui laiemas perspektiivis ka meie riigi tulevikku.

  1. Kas rahvastiku vähenemise probleemi puhul on tegemist kriisiga või näevad ettevõtjad tonti seal kus seda pole?

Tegemist on kriisiga ja seda eriti järgmise 20-50 aasta kontekstis. Meil on tööturul hõivatute vähenemisega seoses veel üks suur probleem – kas me suudame ka kahekümne aasta pärast endale iseseisva ja täisväärtusliku riigi pidamist lubada? Ja see küsimus ei kummita mitte ainult Eestit, vaid kogu Euroopat. Eestil on vana Euroopaga võrreldes lihtsalt rasvakiht veel väiksem.  

  1. Mida teha, et me ei hääbuks?

Probleemide lahendamiseks tuleb kõigepealt hakata probleemidest sisuliselt ja ilma üleliigse populaarsusihaluseta rääkima. Paha ei lähe ise ära, sellega tuleb tegeleda.  

  1. Kuidas lahendada tööjõupuuduse küsimust Eestis?

Tuleb selgelt eristada lühikest ja pikka perspektiivi, sest lühikeses perspektiivis tööandjate jaoks töötavad lahendused ei lahenda meie rahvale aktsepteeritaval viisil pikaajalist probleemi ja vastupidi.  Hõbekuuli pole olemas ja täna tehtavate või mittetehtavate otsuste mõju avaldub ilmselt 10+ aasta pärast. Lahendus peitub ilmselt kombinatsioonis Eestist kui rahvusvahelise talendi ja ettevõtja jaoks atraktiivsest äri- ja töökeskkonnast, kontrollitud immigratsiooni aktiivsest soodustamisest, erasektoris hõivatute protsendi sihikindlast tõstmisest ja rahvusliku kapitali sihiteadlikust akumuleerimisest ja toetamisest.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields