Avaleht

President kuulutas välja tulumaksuseaduse muudatuse, mis mh kaotab erisoodustuse töötajate bussitranspordilt!

Eesti Tööandjate Keskliit koos ettevõtjatega on näinud palju vaeva töötaja tervise heaks tehtud kulutuste ja tööandja transpordi erisoodustuse kaotamise nimel ning mitmete kahjulike maksumuudatuste vastu võitlemisel. Oleme suutnud saavutada positiivse nihke, sest 29. juunil vabariigi president Kersti Kaljulaid kuulutas välja Tulumaksuseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse, mille kohaselt ei loeta 2017. a 1. juulist erisoodustuseks tööandja kulutusi töötaja transpordile elu- ja töökoha vahel, kui:

  • tööandja korraldab transporti sõidukiga, millel on vähemalt kaheksa istekohta, või bussiga liiklusseaduse tähenduses või
  • töötaja elukoht asub vähemalt 50 kilomeetri kaugusel töökohast.

Siiani loeti töötajate transpordi kulud maksuvabaks vaid siis, kui töötaja ühistranspordiga mõistliku aja- ja rahakuluga tööle ei saanud. Muudatuse kohaselt ülaltoodud tingimustel ühistranspordi saadavust tõendama ei pea. Ühistranspordi halva saadavuse puhul saab jätkuvalt ettevõtluskuludeks lugeda töö- ja koduvahelisi sõite nt tööandja sõiduautoga või taksoga.

Samuti ei loeta erisoodustuseks tööandja kulutusi töötajate majutusele, kui on täidetud 3 tingimust:
1) töötaja elukoht asub töökohast vähemalt 50 km kaugusel;
2) töötajale ei kuulu lähemal asuvat kinnisvara, mida oleks võimalik elukohana kasutada;
3) majutuse maksumus ei ületa 100 € kuus või 200€ kuus Tallinnas ja Tartus.

Veel kehtestatakse seadusega olulisematest muudatustest:

  • Seotud isikute laenude puhul tekib maksukohustus, mida võib pidada kasumi varjatud jaotamiseks. Panditulumaksu ei tule.
  • Äriühingu regulaarsetele kasumijaotistele hakkab kehtima madalam tulumaksumäär 14%
  • Residendist krediidiasutustele ja mitteresidendist krediidiasutuste Eesti filiaalidele tekib kohustus tasuda tulumaksu avansilisi makseid määraga 14% eelmises kvartalis teenitud kasumilt jooksva kvartali 3-nda kuu 10. kuupäevaks. Krediidiasutus saab kasumi jaotamisel ja sellega kaasneva tulumaksukohustuse arvutamisel tasutud avansilist tulumaksu arvesse võtta.
  • Tööandja sõiduauto kasutamisel isiklikeks sõitudeks tuleb erisoodustus deklareerida vaid kilovatipõhiselt, sõltumata erasõitudena läbitud distantsist. Sõiduauto erisoodustuse hinna määramise aluseks on seaduse kohaselt 1,96 eurot sõiduauto liiklusregistris märgitud mootori võimsuse ühiku kohta ning 1,47 eurot, kui sõiduauto on üle viie aasta vana. Lisaks ühtlustatakse ettevõttes kasutatavate sõiduautode ja kuni 3500 kilogrammise täismassiga veoauto omatarbe maksustamise reeglid erisoodustuse maksustamise aluseks olevate reeglitega ning täiendatakse liiklusseadust tööandjale lisanduva kohustusega teavitada Maanteeametit sõiduauto üksnes ametikohustuse täitmiseks kasutamise kohta.

 Täname kõiki, kes on panustanud meie töösse!

 

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields