Avaleht

Põhja- ja Baltimaade ettevõtjad: Euroopa vajab madalamat rändluse hulgimüügi hinnalage

Mobiilsideteenuse välismaal kasutamise ehk rändluse hulgimüügi hinnalagesid tuleb oluliselt langetada ning mõistliku kasutamise poliitika peab olema lihtne, tarbijatele kergesti mõistetav ning operaatoritele mittekoormav, kirjutasid Eesti, Taani, Läti, Leedu, Soome ja Rootsi ettevõtete ja tarbijate esindajad oma pöördumises ELi eesistujariikide juhtidele. Eesti ettevõtjate poolt kirjutas pöördumisele alla Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar.

Eelkõige on vajalik hinnalae alandamine kõne- ja andesideteenustele. Vastasel juhul on oht sideteenuste hinna tõusuks ning investeeringute pidurdumiseks. 

„21. sajandil ollakse üha enam sõltvuses ligipääsust internetiteenustele – sotsiaalmeedia, e-kirjad, on-line registreerimised ja reserveeringud, mobiilimaksed ja ka kaardirakendus võõras linnas hakkama saamiseks mängivad välisriikides viibmisel olulist rolli. Võimalus kasutada Euroopa Liidus reisides takistamatult internetiteenuseid on oluline osa digitaalsest ühtsest turust. Rändlustasude küsimise lõpetamine alates 15. juunist 2017 on oluline esimene samm selle saavutamise suunas,“ seisab pöördumises.

Samas tõdeti, et rändluse hulgimüügi kulud on eelkõige Põhja- ja Baltimaade ettevõtete jaoks väga kõrged. See võib tarbijatele olla kahjulik – näiteks võidakse piirata ligipääsu internetiteenustele üle Euroopa Liidu. Samuti võivad selle mõjul väheneda investeeringuid, mis omakorda pidurdab digitaliseerumise protsessi hoogu Euroopas.

„Selle vältimiseks peab rändlustasude kaotamine käima käsikäes märkimisväärselt madalamate hulgimüügi rändlustasude hinnalagedega, kuid ka mõistliku kasutamise reeglitega, mis tagavad õigusliku selguse, on lihtsasti mõistetavad ja kasutatavad,“ seisab pöördumises. „Ühtlasi tuleb rändluse regulatsiooni rakendumist praktikas pärast selle jõustumist kindlasti analüüsida  ning vajadusel täiendada, et järkjärguline hulgimüügi hinnalae alandamine kajastuks ka turu ja tehnoloogia arengutes, tarbimisharjumuste muutustes ja ühikuhindade vähendamises.“ 

Pöördumine saadeti Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja riigi Slovakkia transpordi-, ehitus- ja regionaalarenguministrile Árpád Érsekile, uuest aastast eesistujariigiks saava Malta digitaal-, merendus- ja teenusmajanduse ministrile Emmanuel Maliale, Euroopa Parlamendi ITRE (tööstus, teadusuuringud, energeetika) komisjonile, Euroopa Komisjoni asepresidendile Andrus Ansipile ja Euroopa Komisjoni volinikule Günther Oettingerile.

Rändlusteenus (inglise keeles roaming) on mobiilse telekommunikatsiooni teenus, kus ühe mobiilsideoperaatori klient saab telekommunikatsiooniteenuseid kasutada teise operaatori võrgus.

Loe pöördumist siit: joint-letter-on-fair-and-sustainable-roaming-council-002

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields