Avaleht

Peaministri vastus tööandjatele: ettevõtjasõbralik Eesti jääb prioriteediks

Peaminister Taavi Rõivase vastus Eesti Tööandjate Keskliidu ja Eesti Kaubandus-Tööstuskoja kirjale.

Lugupeetud Toomas Tamsar ja Mait Palts

Tänan pöördumise ja olulistele teemadele tähelepanu juhtimise eest.

Olen teiega nõus, ettevõtlikud inimesed on ühiskonna alustala ning vaid lugupidav koostöö ettevõtlussektori ja poliitikakujundajate vahel on konstuktiivne viis viia Eestit edasi. Hiljutises kõnes Aasta Ettevõtja auhindade üleandmistseremoonial toonitasin nii poliitikute, meedia kui ka ettevõtjate eeskuju olulisust. Tänastest pealkirjadest sõltub see, kas särava ideega koolinoor on tuleviku ettevõtja või langeb ta liisk mugavamate valikute kasuks. Tahan sama põhimõtet hoides ise eeskuju näidata ning juhin sellele ka oma kabineti liikmete tähelepanu. Minu jaoks on ja jääb ettevõtjasõbralik Eesti prioriteediks.

Alkoholi (liig)tarvitamine ühiskonnas on tundlik teema. Endise sotsiaalministrina tean, etuuringute järgi on kõige tõhusam meede alkoholi liigtarvitamisega võitlemisel hind, mida riik saab reguleerida läbi aktsiisipoliitika. Minu juhitavad valitsused on aktsiisi tõstnud ning plaanime seda teha ka lähiaastatel. Kõigi teiste piirangute kehtestamisel peab väga hoolega analüüsima piirangu mõju ja olema veendunud, et riiklik keeld ka tegelikult soovitud tulemuseni jõuda aitab. Oht üle pingutada on suur. Märksa rohkem tuleks Eestis rakendada sektori eneseregulatsiooni, kus lepitakse kokku reeglites, millest üle ei astuta. Nii näiteks kehtib juba täna suuremate õlletootjate vahel kokkulepe mitte toota üle 7% kangusega õlut ning usun, et sarnaseks eneseregulatsiooniks on ruumi veelgi.

Loomulikult on ka riigil alkoholipoliitikas oluline suunanäitaja roll, esmajoones peaksime keskenduma liigtarbimise ning alaealiste alkoholitarbimise vähendamisele. Pean väga tähtsaks, et olulisi muudatusi tehakse erinevaid osapooli kaasavalt – ettevõtlusorganisatsioonid on selles olulisteks partneriteks. Just ettevõtlusorganisatsioonidelt on tulnud mitmeid konstruktiivseid ettepanekuid, mis aitavad vähendada alkoholi liigtarvitamist ühiskonnas.

Loodan, et suudame kõik oma vigadest õppida ja tulevikus ka tundlikke teemasid arutades leida lahendusi sildistamata ja konstruktiivselt.

Lugupidamisega
(allkirjastatud digitaalselt)
Taavi Rõivas

17.11.2015

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields