Parima juhi finalist Kristi Lomp: 5 väärt juhtimismõtet
Konkursi “Parim juht 2023” finalist, pikaaegne Selveri juht Kristi Lomp sai juhiks teismelisena ja ütleb, et juhib sel põhjusel, et talle ei meeldi juhid ehk teiste otsuste ellu viimise asemel tahab ise muutuseid juhtida.
Kristi Lomp, kes peab oluliseks ka juhtide osalemist näiteks erialaühendustes ja on läbi Kaupmeeste liidu ka Tööandjate keskliidu liige, jagab oma teekonda Äripäeva raadio saates “Juhi jutud”. Saatesari tutvustab personalijuhtimise ühingu PARE, Tööandjate keskliidu, Pärnu juhtimiskonverentsi ja Äripäeva korraldatud parima juhi konkursi finaliste.
Siin on viis väärt juhtimismõtet Kristi Lompilt.
1. Alustasin juhikarjääri 18aastasena (Hesburgeris). Eesmärk polnud saada juhiks, peamine ambitsioon oli midagi ära teha ja mitte täita kellegi käske, mis ei tundunud mulle õiged. Tagantjärele ütleksin, et 18aastasena juhikarjääri alustamine pole mõistlik. Mina hüppasin toona pea ees vette ja õppisin läbi valusate kogemuste, sest teoreetilist õpet või mentori kõrval õppimist polnud.
2. 20aastase minu ja tänase minu vahel on suurim erinevus see, et olen oluliselt rahulikum ega üllatu kriiside ja tagasilöökide peale. Enese tõestamine oli 20aastasena juhina jõuline ja nägemus juhi olemusest oli ka teistsugune kui täna. Kujutasin toona ette, et juht on autoriteerne, vähem kaasav ja inimlik. Üsna jõuline tüüp oli toona silme ees.
3. Noores juhis hindan täna mitte seda, kuidas ta täna juhib, vaid potentsiaali saada heaks juhiks. See paistab välja selles, kas ta soovib midagi muuta. Noortel on illusion, et juht on kabinetis istuv tähtis direktor. Täna sellise stiiliga ilma ei tee. Juhtimine on meeskonnamäng. Uuel juhihakatisel on tihti uljad mõtted, mida ei tohi maha suruda, vaid innustada. Neist värsketest mõtetest on vanadel juhtidel vajaka.
4. Meie organisatsioonis kurtmiskultuuri ei ole. On lahenduste otsimise kultuur ja nii me koos tegutsemegi. Pooldan juhtimisstiili, mis kätkeb endas eeskujuks olemist ja koos tegemist. Koos tegemine annab ka töötajaile kindlustunde organisatsiooni ja juhi suhtes.
5. Alustasin tööd kaubanduses rohujuure tasandilt ja teekond sealt juhiks annab selle tugevuse, et tean, kuidas asjad käivad. See aitab kiiresti muutuseid ellu viia. Lisaks on aegajalt tööpõllul olemine juhi autoriteeti kasvatavad.
Pikemalt saab tema mõtetest ja juhtimise teekonnast kuulata Äripäeva raadio saatest “Juhi jutud”. Sealt selgub ka, kuidas leida üles teistest kolmandiku võrra paremat tulemust tegevad töötajad, kuidas ehitada üles lahendusi otsivat organisatsioonikultuuri ja kuidas ta oma karjääri planeerinud on.
Lisaks Kristi Lompile on sel aastal konkursi finaalis ehitusettevõtte Verston üks asutaja ja juht Veiko Veskimäe (loe tema juhtimismõtteid siit). Kes nendest selle tunnustuse pälvib, selgub 19. mail Pärnu juhtimiskonverentsil.