Avaleht

Parim juht Anne Samlik: juhi üks olulisemaid omadusi on õppimisvõime

Eesti parimaks juhiks valitud reisifirma Estravel pikaaegne juht Anne Samlik peab juhi olulisemateks omadusteks õppimisvõimet, kogemusi ja empaatiat.

Tööandjate Keskliidu manifestis on juhtimiskultuuri tõstmine eraldi välja toodud kui üks meie majanduskeskkonna arengu olulistest teguritest. Kuivõrd selle väitega nõustute?

Nõustun täielikult. Juhtimis- ja ka üldise organisatsioonikultuuri arendamine on nii ühe ettevõtte arengu kui ka riigi üldise majanduse seisukohast äärmiselt olulised tegurid. Samuti on juhtimise kvaliteet väga otseselt seotud töötajate heaoluga, mis omakorda peegeldab suures osas edasi inimeste üldist rahulolu oma eluga Eestis.

Viimastel aastatel on mitmed erasektori tippjuhid pikemaks või lühemaks ajaks tööle läinud avalikku sektorisse (nt Aivo Adamson, Erkki Raasuke, Taavi Kotka). Kas see võiks kõne alla tulla ka Teie puhul?

Olen saanud avalikust sektorist tööpakkumisi, aga nendest loobunud, sest tunnen end hetkel erasektoris väga hästi. Mulle meeldib minu töö ja pean väga lugu oma töökaaslastest. Erasektorist avalikku sektori tööle läinud juhte vaatan alati imetlusega: see on tundmatus kohas vette hüppamine, mis nõuab suurt julgust, sest avalikus sektoris on kindlasti teatud mõttes raskem end juhina kehtestada ja muutusi läbi viia.

Valdo Kalm ütles, et Te olete sündinud juht. Kuidas saada heaks juhiks siis, kui selleks sündinud ei ole?

Ma ise ei arva, et olen sündinud juht. Olen võibolla tõesti keskmisest elavama loomuga inimene, kuid juhiks olen ikkagi kasvanud vaid aastatega tulnud kogemuste toel ja leian, et mul on veel palju õppida. Õppimisvõime, empaatia ja kogemused on juhi jaoks kõige olulisemad omadused. Vaid nende toel on võimalik kasvada tõeliseks liidriks, kellele järgnetakse. Lisaks juhendamisele tuleb oma kolleege ka kuulata.

Kuivõrd on juhi töö sisu Teie jaoks viimase 20 aasta jooksul muutunud. Millest on need muutused tingitud?

Olen Estraveli tippjuhina töötanud ligi 15 aastat. Minu jaoks on kõige suurem erinevus elutempos, mis täna kulgeb oluliselt kiiremini kui toona. Järjest vähem jääb aega mõelda ja otsused tuleb langetada kiiremini. Teine oluline erinevus seisneb töö sisus: kui 15 aastat tagasi tuli juhtida eeskätt inimesi, siis tänane tippjuht peab nägema laiemat pilti. Turismiäris on näiteks IT-lahenduste roll järjest tähtsam ja aru tuleb saada ka “masinate hingeelust”.

Žürii otsis ühiskondlikult aktiivset ja suurepäraste tulemustega juhti

Eesti Tööandjate Keskliit peab Eesti ettevõtete juhtimiskvaliteedi tõstmist eluliselt oluliseks, juhtisime tähelepanu ka eelmisel sügisel avaldatud manifestis. Mõjutavad ju juhi otsused ettevõtte käekäiku, kõikide juhtide kvaliteet kokku aga Eesti riigi konkurentsivõimet. Parima juhi tunnustamisega viime edukate juhtide kogemused laiema ringi ettevõtjateni.

Eesti Tööandjate Keskliit, PARE, Äripäev ja Pärnu Juhtimiskonverentside poolt Parimaks juhiks 2015 valitud Anne Samlikku tõstis žürii esile kui ühiskondlikult aktiivset ja empaatilist juhti, kes on saavutanud suurepäraseid majandustulemusi.

Tööandjate keskliitu žüriis esindanud Valdo Kalmu sõnul olid kõik finaalis olnud juhid väga tugevad, kuid Samliku valimisel sai otsustavaks kolm peamist asjaolu.

„Esiteks Anne pikaajalised ja väga head tulemused ettevõtte juhina, mis väljenduvad Estraveli majandustulemustes. Estravel on suutnud jätkata turuliidrina ja seda äärmiselt tiheda konkurentsiga sektoris, seejuures on tegemist ausa ja peresõbraliku ettevõttega,“ ütles Kalm. „Teiseks toon välja Anne isikuomadused. Ta on väga empaatiline juht, võib öelda, et isegi sündinud juhtimistalent. Ta on siiras, inimlik, tunnetab väga hästi teisi isiksusi ja oskab intuitiivselt valida õiged juhtimismeetodid. Just inimeste mõistmine on juhi juures aina olulisem võime. Mingil määral saab seda õppida, kuid väga palju peab olema ka kaasa antud.“

Kolmandaks rõhutas Kalm Samliku ühiskondlikku aktiivsust, vastutustunnet ja eetilisust. „Anne on väga aktiivne nii turimiettevõtete liidus kui ka laiemalt, ta tunneb vastutust Eesti majanduskeskkonna arendamise eest ja panustab sellesse oma kogemusi ja teadmisi,“ nentis Kalm.

Parima juhi valikul lähtus majandusajakirjanikest, ettevõtjatest ja personalijuhtidest koosnev žürii kolmest lähtekohast: juhitava ettevõtte pikaajalised head tulemused, eetilisus ja vastutustundlikkkus, juht on andnud Eestile majanduslikust väärtusest enamat.

Lisaks Anne Samlikule olid finaalis veel Rakvere Lihakombinaadi ja Talleggi emafirma HKScani turundusjuht Anne Mere, Telia Sonera Soome juht Valdur Laid, Premia juht Katre Kõvask, A Le Coqi juht Tarmo Noop.

Parimat juhti valiti teist korda. Eelmisel aastal pälvis tiitli Sisekaitseakadeemia rektor Lauri Tabur.

Foto: Renee Altrov

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields