Avaleht

Õpipoisiõpe ja akende-uste paigaldamine

Akende-uste paigaldamine on üks suhteliselt väike, kuid oluline ehitusprotsessi osa, mida väga põhjalikult koolis ei õpita. Aknaid-uksi osatakse Eestis toota väga kvaliteetselt, samas jääb kvaliteetse toote väljund leidmata, kui avatäite ja seinakonstruktsiooni liitekoht korralikult tihendamata jääb ning sellest soojus välja ja müra sisse kandub.

Jõudsime Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidus arvamusele, et õpipoisiõpe, mis on kutseõppe tasemeõppe vorm, kus koolitamine ei toimu ainult kutseõppeasutuses, vaid suuremas osas ettevõttes või töökohal, võiks olla kasulik nii ettevõttele kui kutsekoolile. Õppe käigus toimuks mõlemapoolne kogemuste vahetus, kus üks pool täiendaks oma tehnoloogilisi oskusi teadmistega toimingute sisu ja nõuete kohta ning teine pool täiendaks oma teadmisi tehnoloogiliste protsesside reaalse toimimise kohta.

Koostasime eraldi juhendmaterjali, kus on toodud üldised põhimõtted akende-uste kohta ning põhilised arusaamad akende-uste paigaldamise kohta. Millised on akende-uste osad, kuidas avatäiteid liigitatakse, milliseid standardeid järgitakse toodete, liigitamise, katsetamise kohta; kuidas aknaid-uksi mõõdetakse, millised mõjurid avatäiteid mõjutavad ja millistele nõuetele võiksid aknad-uksed vastata minimaalselt; kuidas toimuvad akende-uste paigaldustööd, milliseid põhimõtteid tuleb paigaldustööde juures jälgida ja milliseid materjale on võimalik sealjuures kasutada.

Oleme erialaliidus arvanud, et kõige efektiivsem oleks õpetada neid, kes on värskelt leidnud oma tee ettevõttesse, teemat veel päris hästi ei tunne, kuid ettevõttes jätkuva töötamise soov on selgeks saanud. Siis on nii koolitatav kui koolitatu väljas selle eest, et tulemus võimalikult efektiivne oleks.

Nüüd oleme kahjuks takistuse ees –koolitaja huvi on olemas (näiteks Tallinna Ehituskool), kuid erinevatel põhjustel ei ole ettevõtted õpipoisiõppe versiooni juurde jõudnud. Kuna sageli on avatäidete ettevõtted väiksemad firmad, siis lootsime õpipoisiõppe grupi kokku saada erinevate ettevõtete ühisosana. Päris uute inimeste võtmist õpipoisiõppesse ei ole toetatud, sest eelistaksime õppijaid, kel selge soov ettevõttesse töötama jääda.

Meil on leitud koolitussooviga koolitaja ja oleme koostanud abimaterjali õpinguteks, kuid koolitatavaid endid ei ole veel leidnud. Siit ka üleskutse aknaid-uksi paigaldavatele ettevõtetele – mõelge läbi oma töötajate koolitusvajadus ja võtke ühendust Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liiduga!

Autor: Enno Rebane, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields