Avaleht

Olümpia hotellis käivad praktikal nii õpilased kui õpetajad

Radisson Blu Hotel Olümpia pakub praktikat oma algusajast alates, et aidata välja õpetada hotellitöötajate järelkasvu.
 
„Olümpia on suur hotell, teatud mõttes ka ikooniline – ehitatud spetsiaalse sündmuse puhul (1980. aastaolümpiamängude purjeregatt Tallinnas – toim.). Tunneme vastutust, et hotellitöötajate järelkasvu jaguks ka tulevikus,” vastab Radisson Blu Hotel Olümpia personalijuht Airi Neemre küsimusele, miks nad pakuvadoma ettevõttes praktikat.
 
Airi Neemre töötab rahvusvahelisse hotelliketti Carlson Rezidor Hotel Group kuuluvas RadissonBlu Hotel Olümpia hotellis 2010. aastast alates. Sellest ajast kuni praeguseni on majas igal aastal käinud 80 kuni 100 praktikanti. Püsitöötajaid on hotellis kokku kahesaja ringis.
 
Lisaks käivad hotellis stažeerimas teeninduskoolide õppejõud, olles kohal kaks kuni viis päeva. „Oleme neid kutsunud vaatama, mismoodi elu hotellides edasi areneb,” ütleb Neemre.
 
Koostööpartnereid on Olümpial üle Eesti, kuid ka välismaal. Tallinnas on neist suurim Tallinna Teeninduskool, kes on andnud Radisson Blu Hotel Olümpiale kakskorda välja parima praktikabaasi auhinna.
 
„Kõige rohkem käib meil praktikante ametikoolidest. Aga tullakse ka näiteks töötute ümberõppe gruppidest. On käidud ka välismaalt. Soome hotellikoolid on päris aktiivsed, näiteks meeldib soomlastele meie kondiitriosakond. Tundub, et Eestis tehakse kondiitritoodete valmistamisel rohkem käsitsitööd kui Soomes ja sellepärast neile meeldib saata siia oma praktikante,” on personalijuht kogenud.
 
Kõige enam tuleb praktikante toitlustuse-, vastuvõtu- ja majapidamisosakonda. Majapidamises praktiseerivad puhastusteeninduse eriala õpilased. Ka ametite mõttes on need erialad hotellis kõige suurema arvu inimestega esindatud.
 
Praktikante on aga olnud ka kõrgkoolidest – Tallinna Tehnikaülikoolist, Mainorist ning personalitöö ja raamatupidamise praktikante Tallinna Majanduskoolist.
 
Haapsalu Kutsehariduskeskuse kutseõpetaja Ivika Raudsepp stažeerib Radisson Blu Hotel Olümpia majapidamisosakonnas. „See on täiendõpe, et viia end uuemaga kurssi,” selgitab ta. Koolis õpetab Raudsepp majutus- ja puhastusteenindust ning kodukultuuri. 
 
Igal aastal saab 10–15% praktikantidest hiljem Olümpia hotellis tööd – kas lühemaks või pikemaks ajaks, sõltuvalt sellest, kas nad alles õpivad või on juba kooli lõpetamas. Mõned kevadised praktikandid näiteks jäävadsuveks lepinguga tööle, puhkuste ajaks asendama. Praktikale tullakse enamasti paariks nädalaks kuni kaheks kuuks. On ka kohti, kuhu hotell võtab praktikante enamasti kuuks-kaheks, mitte aga lühemaks ajaks– näiteks vastuvõtuosakonda. Neemre selgitab, et vastuvõtutöö on keeruline ja sellega kaasneb vastutus, nädala või kahega ei saa tööd selgeks. Kahekuise praktika korral võib aga kiiremad õppijad teisel kuul juba üksi leti taha usaldada. See annab ka praktikandile kindlustunde, kui ta saab täiesti iseseisva töökogemuse. 
 
Praktikantidega tegelevad hotellis enamasti superviisorid, kelle ülesanne on uusi töötajaid välja õpetada. Olümpia hotellil on oma töötajatele koolitusprogrammid ning neisse kaasatakse ka pikemaajalisi praktikante, näiteks osalevad nad uue töötaja koolitusel ja klienditeeninduse koolitusel „Yes Ican!”. See õpetab klienti ära kuulama, looma personaalset kontakti ja kui kliendil on probleem, siis seda lahendama.
 
Ettevõtte moraalne kohustus
 
Ettevõtetele, kes kahtlevad, kas võtta praktikante, ütleb Neemre, et kui ollakse oluline tööandja oma valdkonnas, siis on ka moraalne kohustus aidata kaasa noorte inimeste väljaõpetamisele ja oma eriala populariseerimisele noorte hulgas.
Praktikapakkumine pole aga Olümpia hotellil ainuke viis hotellitööd tutvustada. Lisaks kutsuvad nad õpilasi enda juurde ekskursioonile, sealhulgas põhikooli vanemate klasside omi, kellel erialavalik seisab alles ees. Samuti käiakse koolides kohtumas. Noortele lubab Neemre, et hotellitöö on huvitav. „Palju suhtlemist erinevatest rahvustest inimestega, võimalusi end proovile panna, keerulisi olukordi lahendada, inimesi rõõmustada, teha nende päeva kenamaks. Töö väärib õppimist,” ütleb Neemre.
 
Radisson Blu Hotel Olümpia on aastaid välja andnud ka ühte praktikandistipendiumi, mida jagatakse novembris koos Hotellide ja Restoranide Liidu stipendiumidega. Sellele ühekordsele 350-eurosele stipendiumile võivad kandideerida kõik hotellis praktikal viibinud õpilased.
 
AutorVivika Veski
 
Artikkel ilmus Eesti Päevalehe lisalehes “Praktika ja Õpipoisiõpe”. Lisalehe ilmumist rahastasid Euroopa Sotsiaalfond, Haridus- ja Teadusministeerium ja Eesti Tööandjate Keskliit.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields