Avaleht

Maksehäirete direktiivi muutmisel tuleb olla ettevaatlik

Foto: Ibrahim Boran/Unsplash.

Tööandjate keskliit soovitab makseviivitusi käsitlevate ELi eeskirjade (hilinenud maksmise direktiivi) ajakohastamisel olla ettevaatlik.

Tööandjad selgitasid majandus- ja kommunikatsiooni- ning jutstiitsministeeriumile saadetud vastuses, et ettevõtjate vajadused lähevad muutmise küsimuses lahku. Osad ettevõtjad pooldavad maksetähtaegade lühendamist või direktiivi paremat rakendamist ja osad on sellele vastu.

Rangemaid eeskirju pooldavad näiteks tööstused, kellel on olnud probleeme maksetähtaegadega. Teised on vastu maksetähtaegade lühendamisele peamiselt seetõttu, et maksetähtaegade lühenemisel poleks ettevõtetel alati piisavalt likviidsust, suuremate partiide ja uudistoodete sisseost muutuks kaupluste jaoks riskantsemaks. Väiksemate partiide ostmine kaupluste poolt vähendaks ka tootjate ja logistika efektiivsust ning suurendaks perspektiivis kulusid ja tarbijahindu.

Toetudes ka tööandjate Euroopa liidu taseme esindusorganisatsiooni hinnangule nõustub Tööandjate keskliit, et makseviivituste regulatsiooni ei tohi mingil juhul jõustada määruse vormis, kuna see ei jätaks liikmesriikidele ettevõtete individuaalsete kokkulepete võimaldamiseks piisavat paindlikkust. See tähendab, et mistahes kujul regulatsioon peab säilitama ettevõtete lepinguvabaduse. Samuti rõhutavad tööandjad, et uue regulatsiooni rakendamisele peab eelnema vähemalt aastane ooteaeg hinnakujunduse ja lepingute muutmiseks.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields