Avaleht

Majandusspidomeeter langes eelmise aasta viimases kvartalis 78 km-ni tunnis

Majandusspidomeeter langes eelmise aasta viimases kvartalis 78 km-ni tunnis

Tööandjate Keskliidu kvartaalses hinnangus Eesti majandusele (lisatud teatele) tuuakse välja, et peamised pidurid olid rahulolematus valitsuse majanduspoliitikaga ja ettevõtjate plaan vähendada järgmisel aastal investeeringuid innovatsiooni.

Mullu kolmandas kvartalis oli majandusspidomeetri kiirus 82 km/t ja ilma valitsuse hinnanguta 88 km/t. Hinnatõusu ja taastunud nõudluse kiuste jääb meil seega heast kiirusest (alates 90 km/t) omajagu puudu.

Tööandjad on ettevõtetelt küsinud hinnangut valitsuse majanduspoliitikale alates 2015. aasta detsembrist. 2016. aastal andis valitsuse majanduspoliitikale negatiivse hinnangu keskmiselt 38% ettevõtjatest ja 2017 oli negatiivsete hinnangute osakaal keskmiselt 56%. Positiivsete hinnangute osakaal on aastate võrdluses jäänud samale tasemele, ent negatiivsete osakaal kasvas eelmisel aastal, peamiselt neutraalseks jäänud ettevõtjate arvelt.

„Tööandjate küsitlus näitab, et uuendused ei veena tööandjaid valitsuse majanduspoliitika kestlikkuses.

Esiteks, maksunarruste pakett on küll vana lugu, aga selle mõjusid tuntakse üha edasi ja samuti on teema pidevalt meedias – ebaõnnestunud astmelise tulumaksu lahendus ja aktsiisimäärad, mis viivad raha riigikassast välja. Oma eksimusi ei taheta eriti tunnistada ja seepärast on neid ka raske parandada.

Teiseks, eks pidev skandaalivoog meedias (umbusaldamised) hoiab ka negatiivset fooni.

Kolmandaks ja ilmselt kõige olulisem: majanduskeskkonna olulisimate teemadega nagu investeeringute soodustamine, välisinvesteeringute vähenemise pööramine positiivseks, tööjõuküsimus, kasvavad regulatsioonid jne pole suudetud midagi peale hakata. Valimiste lähenedes kuuleme selle asemel üha enam uusi rahajagamise lubadusi. Eks see teeb tööandjaid murelikuks,“ ütles kommentaariks Tööandjate Keskliidu juht Toomas Tamsar.

Tööandjate majandusspidomeetriga mõõdab Eesti Tööandjate Keskliit ettevõtjate hinnangut majanduse olukorrale ja rahulolu valitsuse tegevusega ettevõtluskeskkonna parandamiseks. Spidomeeter ilmub iga kvartali teisel kuul ja koosneb ettevõtjate hinnangust möödunud kvartalile ning järgmise kuue kuu prognoosist. Tööandjate majandusspidomeeter põhineb ligi tuhande ettevõtja vastustele. Küsitluse viib läbi Eesti Konjunktuuriinstituut.

1917 asutatud Eesti Tööandjate Keskliit on Eesti ettevõtteid ja majandusharuliite koondav katusorganisatsioon (ainus sotsiaalpartnerina tunnustatud ettevõtlusorganisatsioon Eestis), mis esindab otse ja läbi haruliitude üle 1500 ettevõtte, mis on tööandjaks enam kui 145 000 töötajale. Tööandjate missiooniks on aidata kaasa Eesti majanduse kasvule ja inimeste elatustaseme tõusule.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields