Avaleht

Kutsekooli minek võib olla elu parim otsus

Toome teieni kahe tubli kutseõppuri lood, kellest on tänaseks välja kasvanud oma ala tippspetsialistid. Nende lood näitavad, et kutseharidus ei sea piire karjäärivalikutel, vaid avab mitmeid uksi. 

Kui muidu kiputakse arvama, et kutsekool seab noore edasisele arenemisteel piirangud, siis Erik Tammelehe lugu tõestab vastupidist. Tema põhikooli õpetajad ja sugulased soovitasid tal keskkooli minna, kuid tema osustas kutsehariduse kasuks. Erik õppis Pärnumaa Kutsehariduskeskuses kokanduse erialal ja esindas Eestit Abu Dhabis toimunud ülemaailmsetel noorte kutsemeistrivõistlustel World Skills. Erik võistles restoraniteeninduse kategoorias ja tõi kaasa kutsemeisterlikkuse medali.

Erik on töötanud peakokana Pänu Kalamajaka kohvikus, andnud välja kokaraamatu, õppinud -töötanud Hollandis.

Peale kutsehariduse omandamist suundus ta Tartu Ülikool Pärnu Kolledži turismi ja hotelliettevõtluse eriala õppima ning Hollandisse sattus läbi Erasmus+ programmi, kus otsustas kombineerida kahe aasta praktikad. “Nii tuligi mulle võimalus avada täiesti uus viietärni butiikhotell otse Rotterdami südames. The Slaak Rotterdam, a Tribute Portfolio hotell on Mariotti ketti kuuluv luksushotell. Tervelt üheksa kuu jooksul oli mul võimalus näha hotelli ehitust, avamist ja sissetöötamise aega. Minu turunduspraktika The Slaak Rotterdam hotellis võimaldas mul luua uuele hotellile töötav sotsiaalmeediakuvand mitmetel platvormidel. Samuti oli mul au välja töötada ja kujundada kõiksugu trüki ja turundusmaterjale. Kuna otsustasin oma pika praktika teha viimasel ülikooli aastal, siis osalesin loengutes virtuaalselt, enne kui koroona selle populaarseks tegi,” rääkis Erik oma kogemustest. 

“Naasin Hollandist just päev enne kui koroona piirid lukustas ja võtsin selle aja, et tegeleda oma uurimustöö viimistlemisega. Sidusin oma lõputöö ka praktikaga ning nii valmiski põhjalik töö sellest kuidas turundada luksushotelle ja luksust,” kirjeldab ta oma viimaste kuude tegemisi.
 
Erik on kindel, et kutsekooli minek oli tema elu parim otsus. “See avas mulle meeletult palju uksi ning võimaldas juba eduka karjääriga varakult algust teha. Peale kutsekooli lõpetamist leidsin endale huvitava eriala Pärnu Kolledžis ning hirm selle ees, et kutsekooli lõpetajaid ei võeta vastu kadus kiirelt, kui selgus, et ülikooli sissepääsemiseks on vaja läbida ainult sisseastumiseksam. Õpe muutub ajas ning on rohkem personaliseeritud kindlale erialale. Ma võin öelda kindlalt, et minu koka- ja teenindusteadmised, mille omandasin Pärnumaa Kutsehariduskeskuses, toetasid minu teed kõrghariduses.” 
 
Teine noormees on Kaarel Siimaste. Ta läks põhikoolist kutsekooli, kuna oli saanud oli isalt pisiku elektrieriala vastu. Kaarel rääkis, et esimesel aastal polnud õppimine teab mis põnev. Seevastu teisel õppeaastal, kui praktika hakkas, siis läks elu palju huvitavamaks. Kool ise pakkus talle praktikakoha, kus tegeleda tuli automaatikaga.  Alguses ehmatas praktika ta ära, kuid pärast pakuti talle suveks töökohta. Kaarelil oli samal ajal ka teine tööpakkumine juba laual, mistõttu ta kaalus, kas saaks vastu võtta korraga kaks kohta. Nii ta tegigi ja jagas tööaja kahe koha vahel. Praegu töötab ta Sungate Automaatika OÜs. Ta kiidab oma tööandjat: “Tööandja annab vabaduse, töö peab olema tehtud, kuid pole vaja olla kellast kellani.” 
 
 
 

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields