Avaleht

Keskpank: kiire palgakasv paneb Eesti ettevõtted üha raskemasse olukorda

Eestis püsib töökäte nappusest tingitud kiire palgakasv, kuid ettevõtted ei saa tööjõukulude kasvu lõputult kasumi arvelt katta, hoiatas Eesti Pank.

Keskpanga ökonomistid Orsolya Soosaar ja Natalja Viilmann kirjutasid täna avaldatud ülevaates, et rahvastikuprotsesside tõttu väheneb tööealiste elanike arv ligikaudu 0,8% aastas ning kõrgkooli lõpetavad lähiaastatel väikeste sünnipõlvkondade noored.

Lisaks sellele tuleb Eesti tööandjatel jätkuvalt võistelda välismaiste tööandjatega.

Palkade kiire kasv võib aga ohustada eksportivate ettevõtete konkurentsivõimet, kuna sunnib neid tõstma hindu. Kui konkurentsi tõttu pole võimalik hindu tõsta, siis võib väiksem kasumlikkus sundida ettevõtteid vähendama töökohti.

Eestis on nominaalne tööjõu ühikukulu on kasvanud viimase kolme aasta jooksul 17,5% – peaaegu kaks korda kiiremini kui Euroopa Komisjoni häiremehhanismi raames paika pandud 9% piirväärtus.

“Ettevõtted on ajutiselt võimelised katma tööjõukulude kiiret kasvu kasumipuhvrite arvelt, tõenäoliselt aitab olukorrale kaasa välisnõudluse taastumise ootus ja soodsad rahastamisvõimalused,” kirjutasid Soosaar ja Viilmann.

“Võimalus suurendada tööjõukulusid kasumi arvelt pikemas vaates aga paratamatult ammendub. Vähenevad kasumid ohustavad ettevõtete võimalusi investeerida tootlikkuse kasvu ja inimkapitali, et teha keerukamat ja kallimahinnalist tööd,” toonitasid nad.

“Eesti majandusarengu võtmeküsimus on selles, kas lisandväärtust suudetakse luua varasemast väiksema tööjõu hulga, kuid suurema inimkapitali abil.”

Allikas: ERR

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields