Avaleht

Keskmine palk tõusis aastaga ligi 6%

Keskmine brutopalk oli tänavu teises kvartalis 1082 eurot, mis on mulluse teise kvartali omast 5,8% kõrgem, teatas statistikaamet.

Tänu sellel aastal kehtima hakanud maksumuudatustele – tulumaksu ja töötuskindlustusmakse alandamine jamiinimumpalga tõstmine – suurenes keskmine netokuupalk 7,3% ja oli tänavu teises kvartalis 871 eurot.

Palgad on jõuliselt tõusnud nõrgast majanduskasvust hoolimata. See viitab vähesest tööpuudusest ja tööealise rahvastiku vähenemisest tuleneva pinge jätkumisele tööturul, selgitas rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Erki Lõhmuste. Palk tõusis kiiremini madalamalt tasustatud harudes, keskmisest rohkem ka finantssektoris ning info- ja sidesektoris. Riiklike kokkulepete tõttu tõusid jõuliselt tervishoiu- ja haridussektori palgad. Palk langes ainult ehitussektoris.

Maksu- ja tolliameti palgaväljamakse statistika näitab, et palgaerinevused on järjest vähenenud. Mediaanpalk (millest kõrgemat ja madalamat palka saab sama arv inimesi) oli teises kvartalis 794 eurot kuus.

Tänu kiirele brutopalga tõusule ja hindade langusele ning tööjõu maksukoormuse vähenemisele suureneb inimeste ostujõud hüppeliselt, kommenteeris Swedbanki vanem¬analüütik Liis Elmik. Aasta esimese seitsme kuu jooksul on jaemüük suurenenud 8%.

Majandus kasvas tänavu teises kvartalis kiirhinnangu põhjal 1,9% ja tööhõive suurenes. Seega suurenes palgafondi osakaal SKT-st.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields