Avaleht

EIS juht Kati Kusmin: uue majanduskasvu saame teadusest

EISi juht Kati Kusmin leiab, et Eesti uus majanduskasv peitub teaduse ja ettevõtluse ühendamises.
EISi juht Kati Kusmin leiab, et majanduskasvu suurim kasutamata potentsiaal peitub teaduse ja ettevõtluse ühendamises. Foto: Mardo Männimägi

Kredexi ja EASi ühendasutuse ehk Ettevõtluse Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) juht Kati Kusmin leiab, et Eesti majanduse suurim kasutamata potentsiaal peitub teaduse ja ettevõtluse ühendamises. Oleme väärtusahelas kõrgemale liikumiseks sunnitud järgmise käigu sisse lükkama ja see tähendab tehnoloogiate ning teadusmahukate toodete-teenuste loomist, leiab Kusmin.

Esitasime majanduskonverentsi „Tuulelohe lend 2024“ esinejatele kaks küsimust – millist nõu annaks majanduse kasvule pööramiseks majandusministrile ja mis on Eesti majanduskeskkonna kõige suurem kasutamata võimalus. Siin on Kati Kusmini vastused.

Mis on Eesti majanduskeskkonna kõige suurem kasutamata võimalus?

Üks kasutamata potentsiaal on ülikoolides ja teadusasutustes olemasolevate teadmiste ja ressursi rakendamine ettevõtluse edendamiseks. Me oleme jõudnud oma riikliku arengu ja ühiskondliku ambitsiooniga sinna, et kui seni võisime liikuda hoogsal sammul edasi olemasolevate tehnoloogiate kasutusele võtmisega ja allhanke pakkumisega, siis nüüd oleme valmis ja samal ajal ka sunnitud lükkama sisse järgmist käiku liikumaks väärtusahelas kõrgemale. See tähendab ise tehnoloogiate loomist ja nende skaleerimist ning uuenduslike teadmusmahukate toodete ja teenuste loomist.

Majandusminister küsib sinult nõu ehk mida teeksid, et kaks aastat langenud Eesti majandus taas kasvule pöörata?

Kiireid lahendusi on vähe – üks neist on kontratsükliline investeerimine näiteks elamufondi energiatõhusamaks muutmisesse või energeetikasse.

Teine asi on pakkuda ettevõtjatele kindlust ja parimat ärikeskkonda, näiteks valmisolekut erinevate lubade ning planeeringute menetlemise kiirendamisel. Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium on just hiljaaegu koostanud majanduspoliitika plaani, kuhu ka meie organisatsioon on panustanud. Nüüd tuleb rõhk panna plaani elluviimisele.

“Tuulelohe lend”: konkurentsivõime ja majanduskasv

Tuulelohe konverents toob lavale mõjukad ettevõtjad ja tunnustatud tippjuhid. Lisaks Kati Kusminile astuvad üles Eesti Vabariigi president Alar Karis, president Kersti Kaljulaid, Ragn-Sells tegevjuht ja Tööandjate keskliidu volikogu esinaine Kai Realo, Graanul Investi asutaja ja Biofuel juhatuse esimees Raul Kirjane, Läti lennufirma Airbaltic juht Martin Gauss, majandusteadlane Urmas Varblane, Skeleton Technologies asutaja ja juht Taavi Madiberk, Sunly juhatuse liige ja finantsjuht Lili Kirikal, Eften Capitali juhatuse esimees Viljar Arakas, Põhjamaade Investeerimispanga peadirektor André Küüsvek, Wise´i Eesti ja Ühendkuningriigi juht Lars Trunin, OIXIO Grupi juhatuse esimees ja Tööandjate keskliidu innovatsiooni käivituskoja juht Ivo Suursoo, EBSi rektor Meelis Kitsing, Bolti asutaja ja juht Markus Villig, aasta ettevõtte Icosagen Cell Factory asutaja Mart Ustav, Milremi asutaja Kuldar Väärsi ning mitmed teised.

Konverentsi juhivad Liisu Lass ja Johannes Tralla.

Vaata programmi ja taga oma osalus konverentsi kodulehelt.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields