Avaleht

Tööandjad: kaotame välistöötajate värbamiselt tarbetud piirangud

Tööandjate keskliidu tegevjuht Arto Aas. Foto: Andrei Ozdoba.

Idufirmad ja hooajatöö pakkujad said välismaalaste palkamiseks esialgu plaanitust tasakaalukamad palganõuded. Tööandjate hinnangul on need kaks erandit heaks lähtekohaks kogu välistöötajate värbamise restardiks.

Nimelt on Eesti piirangud välismaalaste tööturule kaasamiseks arenenud maailma ühed karmimad ja see räsib konkurentsivõimet.

Restart kogu välistöötajate värbamise valdkonnale

Äripäev kirjutab täna, kuidas läinud suvel tekitas suurt segadust siseministri määrus, mille järgi oleks pidanud Eesti idufirmasse tööle saabuv välismaalane näitama ette palka 1200 eurot ja pere kaasa võttes oleks summale tulnud veel kordades lisa. Nüüd said määrusesse kirja oluliselt väiksemad numbrid.

Neid erandeid ja välistöötajate värbamist kommenteerib Tööandjate keskliidu tegevjuht Arto Aas:

Eesti välistöötajate värbamise reeglid on arenenud maailma ühed karmimad ja piiravamad. Need piirangud ja sobivate oskustega töötajate leidmise kriis tähendab, et Eesti majanduse konkurentsivõime jääb teistele riikidele alla. Maailma majandusfoorumi konkurentsivõime pingereas leiame Eesti neljandast kümnest. See tähendab, et jääme ilma investeeringutest ja jäävad loomata töökohad.

Seetõttu on Tööandjate hinnangul need kaks erandit hea lähtekoht, et teha restart kogu kogu välistöötajate värbamise valdkonnale. See pole vajalik üksnes IT-ettevõtetele, vaid paljude teiste valdkondade ja seeläbi ka riigi heaolu tagamiseks.

Välistöötajate kaasamine meie tööturule on nimelt hädavajalik, sest Eesti ettevõtted on tööjõukriisis. Igal aastal langeb tööturult välja tuhandeid töötajaid, keda pealetulev põlvkond asendada ei suuda. Lisaks ei suuda või jaksa me kõiki töötajaid/erialasid Eestis välja õpetada. Näiteks insenere ei suuda siinne haridussüsteem juba aastaid tööstustele pakkuda. Neid on aga hädasti vaja nii rohe-, energia- kui digipöörde ellu viimiseks, majanduse ümber kujundamiseks ja uute töökohtade loomiseks.

Kui tahta olla riik, kuhu asutatakse suurt väärtust loovaid ja ka kõrget palka maksvaid ettevõtteid, millelt riigile maksuraha koguda, siis peab selleks tarbetud piirangud eemaldama.

Loe pikemalt Äripäevast.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields