Avaleht

Kai Realo: migrandid tuleb tööturule integreerida võimalikult kiiresti

19. oktoobril Brüsselis toimunud Euroopa Liidu tööturu partnerite kolmepoolsel kohtumisel esindas Eesti tööandjaid Eesti Tööandjate Keskliidu asepresident, Circle K Eesti peadirektor Kai Realo. Kohtumisel arutleti, kuidas elavdada ELi majanduskasvu ja aidata kaasa töökohtade loomisele. Kai Realo rõhutas oma sõnavõtus vajadust migrante tööturule ja ühiskonda integreerida võimalikult varases faasis.

„Pagulaste integreerimine tööturule on oluline, vältimaks paralleelsete ühiskondade teket. See peab toimuma võimalikult kiiresti ja sujuvalt, kaasates kohalikke omavalitsusi, tööandjaid, ametiühinguid, valitsusväliseid organisatsioone ja ka meediat,“ rõhutas Realo. „Migrantide edukas integreerimine aitab leevendada ka vajadust töökäte järele. Praegu ei ole me sellega piisavalt hästi hakkama saanud – statistika järgi töötab neli aastat pärast Euroopa Liitu tulemist vaid veerand pagulastest, 10 aastat hiljem ainult pooled.“

Kai Realo

Kai Realo

Realo rõhutas, et Euroopa Liidu riigid peaksid migrantide integreerimisel õppima pikaajalise immigratsiooni kogemusega liikmesriikidelt, nagu Saksamaa, Taani ja Austria, kuid ka ELi mitte kuuluvatelt riikidelt, näiteks Kanadalt. Seejuures tuleks igati soodustada sisserändajate taotlusi alustada ettevõtlusega, pakkudes neile keeleõpet ja ettevõtluskoolitusi.

 

Euroopa Liidu tööturu partnerite kohtumisel osalesid ka Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, Euroopa Ülemkogu alaline president Donald Tusk ja ELi eesistujariigi Slovakkia peaminister Robert Fico. Eestit esindasid lisaks Realole veel Tööandjate keskliidu rahvusvaheliste suhete juht Eve Päärendson, sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna ja Eesti Ametiühingute Keskliidu juht Peep Peterson.

Eesti Tööandjate Keskliit on ainus sotsiaalapartnerina tunnustatud ettevõtlusorganisatsioon Eestis ning esindab tööandjaid Haigekassa, Töötukassa ja Kutsekoja nõukogudes ning üleriigilise alampalga läbirääkimistel. Samuti esindame Eesti tööandjaid mitmetes rahvusvahelistes organisatsioonides (Euroopa tööandjate keskorganisatsioon BusinessEurope, rahvusvahelise tööandjate katusorganisatsioon IOE, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitees, BIACis ja mujal).

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields