Avaleht

Kai Realo: koalitsioonileppe tähtsaim küsimus on eesmärk ehk mis Eestis nelja aastaga muutub?

Koalitsioonileppe pikkusest tähtsam on sellega sõnastatav ja võetav eesmärk. Eesmärk ei pea ole numbriline, kuid peaks vastama küsimusele, mis on Eestis nelja aasta pärast teisiti kui täna, kirjutab Tööandjate keskliidu volikogu esinaine Kai Realo EPL/Delfis.

Tööandjad vaatavad uue valitsuse loomist lootusrikkalt, sest liberaalse maailmavaatega erakondadel on ettevõtjatega palju ühist – seda näitas hea tulemuse teinud erakondade ja Tööandjate manifestis sõnastatud Eesti arengu tagavate ideede suur ühisosa.

Seetõttu võiks uus valitsus kujuneda erakorraliseks ja meeldejäävaks, mis aitab Eesti arengus järgmisele astmele läbi põhimõtteliste ja pikalt ette mõeldud muutuste. Ellu on vaja viia digi-, innovatsiooni- ja rohepööre, muuta tööõigus paindlikumaks, lahendusi ootavad kriisid hariduses ja tööjõuturul ning tervishoius. Siin ei aita lihtsad ja väikesed häälestamised stiilis „sinna anname raha juurde ja sealt võtame ära“.

Rahast muidugi peame rääkima. Valimiste järel tõusetunud kulude kärpimise vajadus võiks anda põhjuse vaadata otsa riigi alustaladele otsa ja riigireformiga edasi liikumiseks. Kuigi kärpimine võib seostuda millegi ära võtmisega, siis ettevõtjad näevad seda hoopis võimalusena keskenduda efektiivsusele ja asjade tegemisele nutikamalt ning väiksema rahalise ja tööjõukuluga.

Mida ettevõtjad reformiks, kuidas peab muutuma majandusmudel ning millist hüpet oodatakse juhtimiskvaliteedis, seda saad lugeda Kai Realo kommentaarist siit (avatud tellijaile).

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields