Avaleht

Kadri Mägi-Lehtsi: tervishoid ootab lisaks rahale poliitikutelt julgust otsustada

Eesti Tööandjate Keskliidu tervise töörühma juht Kadri Mägi-Lehtsi on veendumusel, et tervishoid vajab lisaks rahale ka julgeid ning sisukaid reforme.
Eesti Tööandjate Keskliidu tervise töörühma juht Kadri Mägi-Lehtsi on veendumusel, et tervishoid vajab lisaks rahale ka julgeid ning sisukaid reforme.

Tervishoid vajab hädasti lisaraha, kuid ekslik on vaid eurosid juurde anda ja jätta süsteemsed ning mõtteviisist tulenevad probleemid lahendamata, kirjutab Tööandjate keskliidu tervise töörühma juht ja Roche Eesti Oü tegevjuht Kadri Mägi-Lehtsi ajalehe Postimees arvamuse veergudel.

3+1 ettepanekut tervishoiu reformideks

Eesti Tööandjate Keskliidu tervise töörühma juht Kadri Mägi-Lehtsi on veendumusel, et tervishoid vajab lisaks rahale ka julgeid ning sisukaid reforme. Vananevas ja suure tööjõupuudusega ühiskonnas peame seadma eesmärgiks kasvatada tervena elatud aastaid ehk aega, mille jooksul inimene saab oma igapäevaste tegemiste ja töötamisega hakkama, ka mõne kroonilise haigusega. See omakorda tähendab vähem koormust sotsiaalsüsteemile. Tervishoidu hinnates tuleks seetõttu sisendi ehk näiteks ravijärjekorra pikkuse ja visiitide või arstide-õdede töömahu asemel hinnata tulemust ehk taastatud töövõimet, vähenenud sotsiaalkoormust, krooniliste haiguste kontrolli all püsimist.

Eesti tervishoiu olukorra parandamiseks teeb Mägi-Lehtsi uuele koalitsioonile 3 ettepanekut, mis hõlmavad esmase ja töötervishoiu ühendamist, laiema eratervishoiu ja -kindlustuse kaasamist ning tervishoiu digitaliseerimist.

+1 ettepanekuks on tööandja tervisekulude tulumaksuvaba määra tõstmine

Pika strateegilise mõtteviisi kõrval tuleb teha ka kiiret leevendust toovaid otsuseid. Üks võimalus on tööandja tervisekulude tulumaksuvaba määra tõstmine koos teenuste valikute laiendamisega, mille hulka peaks kuuluma hambaravi, taastusravi, vaimse tervise abi ka kliinilise psühholoogikvalifikatsiooni väliselt jne.

See suurendab tervishoiu rahastamist maksukoormust tõstmata või maksubaasi laiendamata ning võib vähendada ka ravijärjekordi. Praegu on 400-eurone maksuvaba tervisekulu aastas sportimise hüvitamise poole kaldu, kuid kõik töötajad ei soovi-vaja seda, samas kasutaksid oma tervise hoidmiseks muid teenuseid.

Kuidas jõuda tervema Eestini, saad lugeda pikemalt ajalehe Postimees arvamuse veergudelt!

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields