Avaleht

Jüri Käo: mingit maksudebatti ei ole vaja

Ettevõtjad on maksukoormuse tõstmise vastu ja mingit maksudebatti ühiskond praegu ei vaja. Pigem vajab ettevõtluski, nagu kultuur või julgeolek, pikka plaani, mis ei sõltuks valimistsüklitest, kirjutab NG Investeeringud juhatuse esimees ja Eesti tööandjate keskliidu volikogu aseesimees Jüri Käo ERRis.

Ehkki poliitikud seda püüavad, ei ole meil põhjust maksudebatti avada, sest meie maksusüsteem töötab, on arusaadav ja atraktiivne. USA mõttekoja Tax Foundation andmetel on Eesti maksusüsteem maailma parim olnud kaheksa aastat järjest. Pole vaja torkida toimivat asja. Sellele juhib tähelepanu ka tööandjate manifest (loe siit).

Selle niinimetatud arutelu taga on soov leida riigieelarvesse lisaraha: korraldame debati, arutame põhjalikult ja üritame sellele rahva mandaadi saada. Oodata ja loota, et see debatt lõpeb sellega, et ettevõtjate maksukoormus langeb, on väga naiivne mõte. Igal juhul tõuseb pärast pärast seda ilusa nimega debatti mitte ainult ettevõtjate, vaid kõikide Eesti inimeste maksukoormus.

Olukord maailmas ja majanduses valitseva tõttu on niigi ebamäärane ja veel üht komponenti, maksukeskkonda segi lüüa, seda ettevõtjatel küll tarvis ei ole. Ettevõtjatele ja investoritele on oluline kindlus.

Pigem vajabki ettevõtlus pikka plaani sarnaselt näiteks kultuurile või julgeolekule, mis oleks valimistsüklite ülene. Kui maksusüsteem on konkurentsivõimeline, siis seda ei saa alati öelda meie ettevõtete kohta. Selle võiksime aga eesmärgiks võtta: luua piirkonna kõige konkurentsivõimelisem ettevõtluskeskkond.

Mis selles plaanis peaks olema ja kuidas tagada palkade jätkuv kasv, loe sellest pikemalt Jüri Käo arvamusloost.

Liitu tööandjate uudiskirjaga

Uudiskiri jõuab teie postkasti üks kord kuus.

"(kohustuslik)" indicates required fields